šport

Kieran Tierney má pre Škótsko opäť nádych Midasa, aby si predĺžil svoju osobnú sériu bez prehry

Takúto obrannú štruktúru nevideli od prvých fáz Clarkovho pôsobenia. Skutočne, domáce víťazstvo 3:1 proti Kazachstanu, v ktorom použil mizerné kúzlo na Euro 2020, znamenalo koniec sezóny, keď ho pred siedmimi mesiacmi odlákali z Kilmarnocku. V štruktúre backline Škótska pre stretnutie Ligy národov sa však objavil vzácny pohľad. Aj keď je to pre väčšinu šokujúce, je to neuveriteľne zriedkavé.

Kieran Tierney netúži po návrate na medzinárodnú scénu. Dvadsaťpäťročný hráč sa vrátil po sezónnom probléme s kolenom, ktorý stál talenty škótskeho Arsenalu Dynamo v marci, keď ich nádeje na majstrovstvá sveta ukončili Ukrajinci, predtým ako postup do Ligy národov utrpel pekelný neúspech s priepastnou porážkou v Dubline. Za svoju krajinu ho nevideli takmer šesť rokov.

Neuveriteľne, strhujúce víťazstvo 3:0 v Hampdene oživilo ich šance na prvenstvo v skupine B1, pričom Škótsko hralo na pozícii ľavého obrancu, čo predstavuje iba tretinu z jeho 33 zápasov. Clarke ho v tejto úlohe nikdy predtým nepoužil, v skutočnosti jeho dva výstupy v tejto pozícii prišli s Cap č. 1 a č. 2… v roku 2016. Dovtedy – druhou z nich bola prehra 3:0 so Slovenskom v novembri toho roku – bol Tierney úbohým zázračným ľavým obrancom Celticu. Proti Ukrajincom strihol úplne inú postavu. Jeho príspevok, ktorý mal len občas povolenie na to, aby to urobil alebo sa umiestnil v poslednej tretine, mal uvoľnený, vyzretý nádych. Aj keď bol trochu frustrovaný z toho, že sa občas musel držať mimo, keď Ryan Christie bombardoval ľavé krídlo pred ním.

Bez Tierneyho júnová „neochota“ Škótska, ako to Clarke tak výrečne nazval – štýlom, ktorý by urobil každému politikovi snažiacemu sa skryť menšiu krízu – znamenala náhly koniec osemzápasovej série bez prehry. To, že sa Clarkeovi muži opäť obdivuhodne osvedčili špeciálnym obsadením, musí byť viac než náhoda. Pritom to predstavovalo ich najdôraznejšie víťazstvo proti zdatnému súperovi za Clarkeho vlády.

Tierney je teraz neporazený v posledných deviatich vystúpeniach v Škótsku. Jeho jediné dve prehry z posledných 17 reprezentačných zápasov boli proti Dánsku a Chorvátsku.

Kieran Tierney je teraz neporazený v posledných deviatich vystúpeniach v Škótsku po výhre 3:0 nad Ukrajinou. (Foto: Alan Harvey/tím SNS)

Obranca Arsenalu dvíha svoju krajinu, o tom určite nemôže byť pochýb. Aj keď nie je na vrchole svojej kondície, pokračoval v práci, pretože ho začiatkom tohto roka vyradilo dlhodobé zranenie. Dobrí hráči nájdu spôsob, ako niečo zmeniť, a Tierney to robí v národných službách.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Check Also
Close
Back to top button
Close
Close