Kimura získala zlato a striebro v modeli Domita 100 Butterfly S11

Japonec Keichi Kimura získal v piatok dlho očakávanú prvú zlatú paralympijskú medailu na tokijských hrách, keď vyhral mužskú triedu 100 m motýlik S11.

Najrýchlejšia kvalifikácia do finále, majsterka sveta Kimura, sa dotkla steny v tokijskom vodnom centre za 1 minútu, 2,57 sekundy, za Tomitou 1,02. Brazílčan Wendell Belarmino Pereira získal bronz v pretekoch 1: 05,20 pre plavcov so slepým alebo veľmi obmedzeným zrakom.

Kimura, ktorý na olympijských hrách v Londýne v roku 2012 získal osem paralympijských medailí, cítil, že po ročnom odložení tokijských hier kvôli infekcii koronavírusom nemá šancu získať žiaduce zlato.

Japonský plavec Keichi Kimura (L) reaguje po zisku zlatej medaily v motýlikoch mužov na 100 metrov S11 v tokijskom vodnom centre 3. septembra 2021 na tokijskej paralympiáde. (Kjóto) == Kjóto

„Neistota za posledný rok bola pre mňa ťažká doba,“ povedala 30-ročná žena a ronila slzy po tom, čo jej Domita položila zlatú medailu na krk.

„Neviem, ako vyzerá medaila, ale keď som počul, ako sa hrá japonská hymna, uvedomil som si, že som vyhral zlatú medailu a začali sa mi tisnúť slzy. Bolo to také emotívne.“

Tento moment bol emocionálny aj pre 32-ročnú Domitu, ktorá povedala, že bolo mimoriadne zvláštne stáť na pódiu vedľa Kimury, „rešpektuje ma, odkedy som začala súťažiť“.

Na paralympijských hrách v Tokiu 3. septembra 2021 v Tokijskom vodnom centre obsadili japonské plavkyne Keichi Kimura (L) a Uzu Domita prvé a druhé miesto vo finále mužov na 100 m motýlik S11. (Kjóto) == Kjóto

„Keď som s ním plávala, uvedomila som si, aký úžasný môže byť. Vyhrať striebro je jedna vec, ale získať zlato pred sebou s ním je také špeciálne,“ povedala Domita.

READ  Najhoršia porážka Francúzska za posledných desať rokov

„Nemôžem byť šťastnejší ako toto. Získal som striebro a zlato Kimura-chan. Zlato a striebro, toto je najšťastnejší okamih môjho života.“

Je to druhá medaila pre Kimuru a tretia pre Domitu na paralympiáde. Kimura získala v kategórii Domita S11 100 striebrov mužov za prsia, 400 striebra vo voľnom štýle a 200 jednotlivcov v kombinovanej jazde.

Kimura získala na štvrtej paralympiáde zlato, na hrách v Riu de Janeiro 2016 získala dve strieborné a dve bronzové medaily a na hrách v Londýne 2012 každú z nich.

Rodák z provincie Šika sa začal vo veku 2 rokov zapísať na internátnu školu pre zrakovo postihnutých študentov a nakoniec sa ako žiak štvrtej triedy začal venovať plávaniu.

Po hrách v Riu de Janeiro presťahoval v roku 2018 svoju základňu do USA, aby tam pracoval s trénerom Brianom Loflerom na Loyola University Maryland v Baltimore s cieľom dostať sa na vrchol pódia v Tokiu.

Domita, ktorej vo veku 16 rokov diagnostikovali retinitis pigmentosa, uviedla, že to malo vplyv na jej víziu už od strednej školy na strednej škole, dúfajúc, že ​​svojim športovým výkonom pomôže utvárať obraz ľudí so zdravotným postihnutím.

„Je to správa, že ľudia so zdravotným postihnutím môžu niečo dosiahnuť,“ povedal.