Veda

Klimatická kríza: Vedci vidia varovné signály kolapsu Golfského prúdu Zmena podnebia

Klimatickí vedci zistili varovné signály kolapsu Golfského prúdu, jedného z hlavných potenciálnych bodov zlomu planéty.

Výskum zistil „takmer úplnú stratu stability za posledné storočie“ prúdov, ktoré vedci nazývajú Atlantický meridionálny obehový obeh (AMOC). prúdy sú je už na svojom najpomalšom mieste za najmenej 1 600 rokov, ale nová analýza naznačuje, že sa môžu blížiť k záveru.

Takáto udalosť by mala katastrofálne následky na celom svete a vážne by narušila dážď, od ktorého sú miliardy ľudí v Indii, Južnej Amerike a západnej Afrike závislé na potrave; rastúce búrky a nižšie teploty v Európe; a zvyšovanie hladiny morí vo východnej časti Severnej Ameriky. Amazonský dažďový prales a antarktické ľadovce by boli vystavené ešte väčšiemu riziku.

Zložitosť systému AMOC a neistota ohľadom budúcich úrovní globálneho otepľovania v súčasnosti znemožňujú predpovedať dátum akéhokoľvek kolapsu. To sa môže stať do desať rokov, dvoch alebo niekoľkých storočí. Vedci však tvrdia, že rozsiahly vplyv, ktorý bude mať, znamená, že by sa to nikdy nemalo dovoliť.

„Už teraz existujú známky nestability, ktoré som nečakal a ktoré mi pripadajú desivé,“ povedal Niklas Boers z Postupimského inštitútu pre výskum klimatických vplyvov v Nemecku. „Je to niečo, čo nemôžeš urobiť [allow to] Stalo sa. „

Povedal, že nie je známe, aká hladina CO2 povedie k zrúteniu AMOC. „Takže jedinou vecou je udržať emisie na čo najnižšej úrovni. Pravdepodobnosť výskytu tejto extrémne vysokej udalosti sa zvyšuje s každým gramom CO2, ktorý vypustíme do atmosféry“.

Vedcov stále viac znepokojujú body zlomu – veľké, rýchle a nevratné zmeny klímy. Boers a jeho kolegovia v máji uviedli, že značná časť grónskeho ľadového štítu na pokraji, čo ohrozuje zásadný nárast globálnej hladiny mora. Iní nedávno ukázali, že amazonský prales je teraz emituje viac CO2, ako absorbuje, a čo sibírska vlna horúčav v roku 2020 spôsobila znepokojujúce uvoľňovanie metánu.

Možno svet už prešiel sériou body zvratu, podľa analýzy z roku 2019, ktorá má za následok „potenciálnu hrozbu pre civilizáciu“. Očakáva sa, že hlavná správa Medzivládneho panelu pre zmenu klímy, ktorá má vyjsť v pondelok, určí zhoršenie klimatickej krízy.

Výskum spoločnosti Boer, publikovaný v časopise Nature Climate Change, má názov „Signály včasného varovania na základe pozorovania pre kolaps AMOC“. Ľadové jadrá a ďalšie údaje za posledných 100 000 rokov naznačujú, že AMOC má dva stavy: rýchlejší, silnejší, ako bol pozorovaný v posledných tisícročiach, a pomalší, slabší. Údaje ukazujú, že rastúce teploty môžu spôsobiť, že sa AMOC v priebehu jednej až piatich desaťročí náhle prepne medzi štátmi.

AMOC je poháňaný potápaním sa hustej, slanej morskej vody do Severného ľadového oceánu, ale topenie sladkej vody z grónskeho ľadového štítu spomaľuje proces skôr, ako naznačujú klimatické modely.

Boers použil analógiu kresla na vysvetlenie, ako zmeny teploty a slanosti oceánov môžu odhaliť nestabilitu AMOC. Stlačenie stoličky zmení jej polohu, ale neovplyvní jej stabilitu, ak všetky štyri nohy zostanú na podlahe. Naklonením stoličky sa zmení jej poloha aj stabilita.

Osem nezávisle nameraných súborov teploty a slanosti, ktoré sú staré 150 rokov, umožnilo Búrom ukázať, že globálne otepľovanie skutočne zvyšuje nestabilitu tokov, nielen mení ich vzorce toku.

Analýza dospela k záveru: „Tento pokles [of the AMOC in recent decades] môže byť spojená s takmer úplnou stratou stability počas minulého storočia a AMOC sa môže blížiť ku kritickému prechodu do režimu slabej cirkulácie. „

LeVeque Caesar z Maynooth University v Írsku, ktorý sa na výskume nepodieľal, povedal: „Metóda štúdie nám nemôže poskytnúť presné načasovanie potenciálneho kolapsu, ale analýza poskytuje dôkaz, že AMOC už stratil stabilitu., Čo si myslím ako varovanie, že k preklopeniu AMOC môžeme byť bližšie, ako si myslíme. “

READ  Nová štúdia odhaľuje ďalšiu prekvapivú funkciu telomér ScienceAlert

David Thornley z University College London v Británii, ktorého práca ukázala, že AMOC je na najslabšom mieste za 1600 rokov, povedal: „Tieto príznaky poklesu stability sú znepokojujúce. Stále však nevieme, či dôjde ku kolapsu. . „, alebo ako blízko k tomu môžeme byť.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close