Veda

Klimatickí vedci varujú: v prípade kolapsu Golfského prúdu – štúdia

Klimatickí vedci zistili včasné varovné signály, že Golfský prúd sa chystá zrútiť, čo naznačuje, že už v minulom storočí stráca stabilitu, čo by mohlo mať na klímu hrozné dôsledky. nová štúdia Hlásené.

Atlantický poludníkový obežný obeh (AMOC) je hlavným prúdom Atlantického oceánu, ktorý spôsobuje Golfský prúd súvisí a na vrchole oceánu transportuje teplú vodu z trópov na sever, zatiaľ čo studenú vodu nesie na juh na dno oceánu. Ovplyvňuje meteorologické systémy na celom svete, čo robí dôsledky potenciálneho kolapsu ešte nebezpečnejšími.

AMOC je v súčasnosti najslabší za viac ako 1 000 rokov, čo znamená, že prúdy sa spomalili, a nové dôkazy naznačujú, že sa už môže blížiť k úplnému uzavretiu.

V prípade kolapsu AMOC by v Indii, Južnej Amerike a západnej Afrike došlo k narušeniu zrážok, čo by viedlo k masívnemu nedostatku potravín. Rastúce búrky a chladnejšie teploty budú citeľné v celej Európe a hladiny morí budú stúpať pri východnom pobreží Severnej Ameriky. Amazonský dažďový prales a antarktické ľadové pokrývky budú ďalej ohrozené.

Vzhľadom na komplexnú povahu AMOC a neistotu budúce globálne otepľovanie Vzhľadom na body prevrátenia neexistuje spôsob, ako zistiť, ako blízko je systém k úplnému kolapsu.

Vedci tvrdia, že sa to môže stať najskôr v priebehu nasledujúceho desaťročia, ale ešte predtým môže uplynúť mnoho storočí a neexistuje spôsob, ako presne odhadnúť časový rámec.

Autor štúdie Niklas Boers z Postupimského inštitútu pre výskum klimatických vplyvov, Frei Universitat, uviedol: „Naliehavo potrebujeme zosúladiť naše modely s pozorovacími dôkazmi, ktoré sme predložili, aby sme zhodnotili, či AMOC skutočne presahuje svoje kritické limity. Ako ďaleko alebo ako Zavrieť.“ Univerzita v Berlíne a Exeteri.

READ  300 sa zúčastnilo svadby vedúcej k vypuknutiu vírusu

Boers vysvetlil, že hladina C02, ktorá spustila kolaps AMOC, nie je známa, čo znamená, že jedinou možnosťou, ako tomu zabrániť, je udržať emisie na najnižšej možnej úrovni.

„Pravdepodobnosť, že dôjde k tejto extrémne vysokej udalosti, sa zvyšuje kvôli každému gramu C02, ktorý sme dali do atmosféry,“ povedal.

Okrem emisií C02 je faktorom rozpadu systému AMOC aj niekoľko faktorov, vrátane odtoku sladkej vody, ktorý je tiež priamo spojený so zmenou klímy.

Keď sa grónsky ľadový štít topí, množstvo sladkej vody prúdiacej do oceánu sa zvyšuje. Sladká voda obsahuje ľahšiu vodu ako slaná voda, čo znamená, že bráni vode klesnúť na dno oceánu, čo je proces, ktorý je dôležitý pre neustály pohyb AMOC.

Aj keď časový rámec a presný spúšťač udalosti nie sú známe, vedci sú si istí jednou vecou – že kolaps AMOC sa nikdy nemal stať.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close