najnovšie správy

Kolíková nie je s ústavným súdom spokojná, navrhuje zmeny

Podľa súčasných právnych predpisov nie je možné prijať osobu, ktorá už zložila súdne vyšetrenie, advokátsku komoru alebo notára.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (pre ľudí) nie je spokojná so súčasnými predpismi inštitútu súdneho servera a navrhuje zmeny. Chce, aby bol tento príspevok otvorený a súdnictvo sa nezavrie.

„Chcem mať priestor na miesto, v ktorom pripravíme budúcich sudcov, ale tento príspevok by mal znamenať, že je úplne otvorený a nezatvára súdnictvo,“ uviedla Kolíková. Jeho myšlienka je, že súdny server by mohol byť niekto, kto zložil odbornú skúšku v inej právnickej profesii, či už ide o právnu skúšku alebo prokurátor.

„Bolo by to niečo ako štátna stáž, v ktorej pripraví výberové konanie, ktoré bude otvorené pre všetkých,“ dodal minister.

Každý, kto sa presťahuje do takéhoto postavenia, by mal mať po novom postavení možnosť venovať osobitnú pozornosť iba súdu v určitej lehote a potom by sa mohol zúčastniť výberového konania, kde by bol aj s inými kandidátmi.

Podľa súčasných právnych predpisov nie je možné prijať osobu, ktorá už zložila súdne vyšetrenie, advokátsku komoru alebo notára. Samotný inštitút bol naposledy zmenený novelou zákona o sudcoch a laikoch, ktorá nadobudla účinnosť začiatkom tohto roka. V tom čase zmeny ovplyvnili aj výberové konanie na postavenie súdneho servera.

Zároveň sa vďaka novele zvýšili poplatky za školiteľa súdnych stážistov. Nová právna úprava upravila aj podmienky a podmienky vymenovania na súdny úrad.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close