Svet

Komentár: Päť vecí, ktoré treba sledovať, keď sa Malajzia pripravuje na voľby

Hobart, Austrália: Nechajte preteky začať. V nadchádzajúcich malajzijských všeobecných voľbách (GE15) je najlepším popisom sporných miest „free-for-all“.

Volebná komisia vo štvrtok (20.10.) oznámila tri dôležité dátumy: 5. november na nominačný deň, 15. november na predčasné hlasovanie a 19. november je deň volieb. Neexistujú žiadne skutočné prekvapenia – všeobecná zhoda je, že Malajzia by mala ísť voliť v polovici novembra a že volebné obdobie je dva týždne.

Čo môžeme očakávať za štrnásť dní pred dňom nominácií? Tu sú kľúčové ingrediencie, na ktoré si treba dať pozor.

Zúrivý boj o kandidátske otázky

Po prvé, môžeme očakávať šialené hádky, aby sa vyriešil problém kandidáta. Zároveň Politické strany Väčšina kresiel je vyrovnaná, problémové miesta sú vo vláde aj opozícii. Vždy existujú veľmi sporné volebné obvody, ktoré chcú všetky strany.

To je obzvlášť ťažké pre aliancie, kde má nárok viac ako jeden člen aliancie. Zlaté pravidlo hovorí, že prvé právo má úradujúci a jeho strana.

V minulosti to bol zvládnuteľný problém, keďže v malajzijských voľbách bojovali len dve veľké koalície. Barisan Nasional (PN) a Pakatan Harapan (PH). Toto už neplatí. V súčasnosti je silná konkurencia v 40 až 50 volebných obvodoch.

Existujú tri spoľahlivé koalície – BN, PH a Perikatan Nasional (PN) – a menšia koalícia Gerakan Tanah Air (GTA). GTA vedú malajské nacionalistické strany Mahathir MohamadStále v hre na 97. Okrem toho najmenej dve nové strany postavia kandidátov v týchto sporných obvodoch.

Medzitým v nasledujúcich štrnástich dňoch budú vedúci predstavitelia strán tajne rokovať medzi sebou, aby vyriešili otázku kandidátov.

Napriek tomu by som sa nečudoval, keby som zistil, že v deň nominácie sú miesta, kde členovia tej istej koalície stavajú kandidátov proti sebe.

READ  Novinári z popredných afrických médií sa zapojili do projektu SputnikPro v Moskve

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close