Hlavné správy

Komisia karhá Slovensko za to, že do rozpočtu nezahrnulo limity výdavkov – EURACTIV.com

Komisia potvrdila, že nezačlenenie výdavkových limitov do nového slovenského rozpočtu by zmenilo už dokončený prvý míľnik národného plánu obnovy a malo by reputačné a finančné dôsledky.

V návrhu rozpočtu je len vágny odkaz na limity výdavkov požadované podľa Národného plánu obnovy a odolnosti. „Neexistuje dohoda o spôsobe výpočtu nákladových limitov,“ píše sa v poznámke.

Výdavkové stropy boli súčasťou prvého míľnika plánu obnovy a boli overené po tom, čo Parlament schválil základné právne predpisy potrebné na ich zahrnutie do rozpočtu. Komisia však ministerstvu financií povedala, že to nestačí a nemôže schváliť žiadne ďalšie prostriedky, pokiaľ nebudú súčasťou rozpočtu.

„Európska komisia informovala slovenskú stranu, že v prípade schválenia rozpočtu verejnej správy na rok 2023 bez výdavkových limitov upraví pozitívne hodnotený míľnik v prvej žiadosti o platbu,“ uviedla komisia vo vyhlásení. Dennick N Denne.

Minister práce Milan Krajniak na koaličnom rokovaní vetoval stropy výdavkov.

„Výbor pre finančnú zodpovednosť (FRC) a Európska komisia (EK) žiadajú zníženie budúcoročného rozpočtu na sociálne výdavky o 500 miliónov eur. To neurobím. Znížiť prídavky na deti alebo znížiť podporu dôchodcom? „To neurobím,“ povedal Krajniak na tlačovej konferencii a dodal: „Musíme rokovať s komisiou.“

Čo by sa stalo, keby Národná rada schválila rozpočet bez limitov, nie je jasné.

„Slovenská republika bude prvou členskou krajinou EÚ, ktorá bude čeliť tomuto procesu, keďže na európskej úrovni neexistuje precedens na zvrátenie míľnika,“ uviedol odbor záchranných financií na úrade vlády.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk)

READ  Bradley a Dowell pricestujú na Slovensko, aby sa vydali na európske dobrodružstvo spoločnosti Rovers

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close