Hlavné správy

Komisia kritizuje Slovensko navrhované obmedzenia vývozu obilia a obilia – EURACTIV.com

Slovensko navrhlo plán na obmedzenie exportu poľnohospodárskych produktov vo svetle vojny na Ukrajine. Európska komisia tento krok odsúdila a varovala, že takéto sankcie by mohli destabilizovať trhy a viesť k vyšším cenám.

Poslanec Martin Feko (OĽaNO) v rámci boja proti pádu ukrajinskej vojny tento týždeň v parlamente predložil návrh novely zákona o potravinách, ktorý by upravoval vývoz základných potravín.

To znamená, že exportér musí všetky plánované vývozy potravín nad 400 ton nahlásiť štátnym orgánom SR, následne obchod posúdi, či nebude nedostatok domácich zásob potravín. Týka sa to hlavne obilnín a olejnín.

Návrh schválil minister pôdohospodárstva SR Samuel Vlan, poznamenal. Vláda neplánuje zaviesť vývozné kvóty, chce len včasné informácie o nadmernom vývoze „celozrnných obilnín“.

„Zasiahneme len vtedy, ak bilancia ukáže, že je to naozaj potrebné,“ dodal.

Tento krok je posledným zo série eskalujúcich protekcionistických postojov prijatých od vypuknutia vojny. Napríklad v marci Maďarsko pristúpilo k obmedzeniu vývozu obilia.

Na otázku o pláne hovorca komisie pre EURACTIV povedal, že exekutíva EÚ „silne argumentuje“.[s] Vyhnite sa vývozným obmedzeniam a obmedzeniam vývozu potravín.“

„Môžu destabilizovať trhy a viesť k rastu cien, čo následne ovplyvňuje potravinovú bezpečnosť krajín, ktoré sú čistými dovozcami potravín,“ povedal hovorca medzinárodných fór, ako je Svetová obchodná organizácia.

EÚ bola jedným zo spolupodpisov výzvy Svetového potravinového programu na dereguláciu vývozu na humanitárne nákupy.

„V takýchto náročných časoch je dôležité koordinovať a zosúladiť všetky rozhodnutia s EÚ a našimi blízkymi partnermi,“ povedal hovorca.

„Fungovanie trhov nielen na domácom trhu EÚ, ale aj celosvetovo bude nevyhnutné, aby bolo možné osloviť tých, ktorí tovar potrebujú,“ povedal s tým, že každý krok k obmedzeniu obchodu na domácom trhu by mal byť obmedzený. „Nevyhnutné a prísne primerané“.

READ  NATO posilní jednotky v Bulharsku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku

Hovorca dodal, že komisia momentálne zisťuje ďalšie podrobnosti súvisiace s týmto konkrétnym prípadom.

Plán medzitým nahneval slovenských potravinárov.

Najväčšie poľnohospodárske združenie SPPK vo vyhlásení označilo tento krok za „veľmi závažný zásah do podnikateľského prostredia“ a kritizovalo, že nebol vopred prerokovaný s potravinármi.

Argumentovali aj tým, že plán prehĺbi negatívne saldo zahraničného obchodu s poľnohospodárskymi produktmi Slovenska, okrem toho, že by to neumožňovalo právo EÚ.

„Naozaj chceme, aby sa Slovensko stalo úplne cudzou krajinou závislou od potravín?

[Edited by Gerardo Fortuna/Alice Taylor]

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close