Veda

Kone, nosorožce sa vyvinuli z podivného kopytného zvieraťa v Indii: Štúdia

Naí Dillí: Zvieratá s kopytami ako kone a nosorožce sa vyvinuli z podivného zvieraťa veľkosti ovce, ktoré vyzeralo ako kríženec medzi prasaťom a psom a ktoré sa potulovalo v Indii pred takmer 55 miliónmi rokov., Tvrdia vedci.

Odborníci z Univerzity Johns Hopkins, ktorí skúmali bane v Gudžaráte, objavili pozostatky podivného tvora zvaného Cambaytherium. Cambaytherium je vyhynutý bratranec perissodaktylov (skupina cicavcov, ktoré zahŕňajú kone, nosorožce a tapíry), ktorý žil na indickom subkontinente pred takmer 55 miliónmi rokov.

Prvá cesta do Rádžastánu v roku 2001 mala malý úspech: „Aj keď sme na tejto ceste našli iba niekoľko rybích kostí, nasledujúci rok náš indický kolega Rajendra Rana pokračoval v skúmaní lignitových baní na juh a narazil na baňu Vastan v Gudžaráte,“ uviedol Ken Rose, emeritný profesor na univerzite Johns Hopkins University a hlavný autor štúdie. Táto nová baňa sa ukázala ako oveľa nádejnejšia.

„V roku 2004 sa náš tím mohol vrátiť do bane, kde náš belgický spolupracovník Thierry Smith našiel prvé fosílie cicavcov vrátane Cambaytherium,“ uviedla Rose v článku publikovanom v časopise Journal of Vertebrate Paleontology.

Povzbudený tím sa vrátil do baní v Gudžaráte a napriek náročným podmienkam zhromaždil skamenené kosti kambaytéria a mnohých ďalších stavovcov.

Cambaytherium predstavuje evolučný stupeň primitívnejší ako ktorýkoľvek známy perissodaktyl, ktorý podporuje pôvod skupiny v Indii alebo v jej blízkosti – predtým, ako sa po vytvorení pozemného spojenia s Áziou rozptýlili na iné kontinenty.

Vedci tvrdia, že zviera sa pravdepodobne vyvinulo v čase, keď bola India stále ostrovom. Výsledky tiež potvrdzujú teóriu, ktorá bola prvýkrát navrhnutá pred 30 rokmi, že pôvod koní možno vysledovať v Indii počas jej severného úletu z Madagaskaru.

„V roku 1990 Krause & Maas navrhli, aby sa tieto objednávky mohli vyvinúť v Indii, počas jej severného úletu od Madagaskaru, ktorý sa pri zrážke Indie s Áziou rozptýli po severných kontinentoch,“ uviedla Rose.

READ  ULA skartuje Atlas 5, keď SpaceX pripravuje opravenú raketu pre misiu GPS - Spaceflight Now

Posledným zistením je zavŕšenie 15-ročnej práce globálneho tímu výskumníkov, ktorá zahŕňala zostavenie kompletnej kostnej anatómie kambaytheria z viac ako 350 fosílií objavených v celej Indii.

Napriek množstvu perissodaktylov na severnej pologuli naznačuje Cambaytherium, že skupina sa pravdepodobne vyvinula izolovane v Indii alebo v jej blízkosti počas paleocénu (pred 66 – 56 miliónmi rokov), potom sa rozšírila na iné kontinenty, keď sa vytvorilo pozemné spojenie s Áziou.

Cambaytherium, prvýkrát popísané v roku 2005, je najprimitívnejším členom vyhynutej skupiny, ktorá sa rozvetvila tesne pred vývojom perissodaktylov.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close