Hlavné správy

Konflikt o Náhorný Karabach: Kanada pozastavila vývoz zbraní do Turecka

Kanadský minister zahraničia Francois-Philippe Champagne vo svojom vyhlásení dodal, že nariadil vyšetrovanie obvinení miestnych médií, že Azerbajdžan pri svojich ozbrojených zrážkach s Arménskom použil na svojich dronoch kanadský zobrazovací a zameriavací systém. Obhajcovia kontroly zbraní zdokumentovali predaj techniky Wescam do Turecka, blízkeho spojenca Azerbajdžanu.

V októbri 2019 Ottawa oznámila zmrazenie vydávania vývozných povolení pre vojenské zásielky do Turecka. Išlo o reakciu na útoky Turecka na Kurdov na severe Sýrie. Toto obmedzenie však bolo zrušené v máji tohto roku. Ankara podporuje Baku, svojho dlhoročného spojenca, v boji o Náhorný Karabach – oblasť obývanú Arménmi, ktorá sa v 90. rokoch odtrhla od Azerbajdžanu.

Zdroj: TASR / Arménske ministerstvo obrany prostredníctvom agentúry AP

Posledná eskalácia sa uskutočnila 27. septembra a je najhoršou od 90. rokov, keď si konflikt vyžiadal 30 000 obetí a rozšíril sa aj za Náhorný Karabach. Vyvolali medzinárodné obavy o stabilitu južného Kaukazu, cez ktorý potrubia prepravujúce azerbajdžanskú ropu a zemný plyn na svetové trhy, informuje agentúra Reuters.

Podľa Náhorného Karabachu si najnovšie bojové operácie vyžiadali životy asi 220 členov karabachskej armády. Arménske štátne informačné stredisko informovalo, že v regióne bolo zabitých 21 civilistov a 82 ďalších bolo zranených, informovala agentúra Interfax.

Azerbajdžanské úrady neposkytli podrobnosti o obetiach ozbrojených síl, uviedli však, že 24 civilistov bolo zabitých a ďalších 124 bolo zranených. Náhorný Karabach sa odtrhol od Azerbajdžanu a vyhlásil svoju nezávislosť, ktorú však neuznáva žiadny štát na svete, dokonca ani Arménsko.

READ  "Po tom, čo som si prvýkrát najal NCH Auditorium, trvalo mi niekoľko mesiacov, kým som sa dostal na šialené turné po Crafton St."

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close