Hlavné správy

Konflikt o Náhorný Karabach: Kanada pozastavila vývoz zbraní do Turecka

Kanadský minister zahraničia Francois-Philippe Champagne vo svojom vyhlásení dodal, že nariadil vyšetrovanie obvinení miestnych médií, že Azerbajdžan pri svojich ozbrojených zrážkach s Arménskom použil na svojich dronoch kanadský zobrazovací a zameriavací systém. Obhajcovia kontroly zbraní zdokumentovali predaj techniky Wescam do Turecka, blízkeho spojenca Azerbajdžanu.

V októbri 2019 Ottawa oznámila zmrazenie vydávania vývozných povolení pre vojenské zásielky do Turecka. Išlo o reakciu na útoky Turecka na Kurdov na severe Sýrie. Toto obmedzenie však bolo zrušené v máji tohto roku. Ankara podporuje Baku, svojho dlhoročného spojenca, v boji o Náhorný Karabach – oblasť obývanú Arménmi, ktorá sa v 90. rokoch odtrhla od Azerbajdžanu.

Zdroj: TASR / Arménske ministerstvo obrany prostredníctvom agentúry AP

Posledná eskalácia sa uskutočnila 27. septembra a je najhoršou od 90. rokov, keď si konflikt vyžiadal 30 000 obetí a rozšíril sa aj za Náhorný Karabach. Vyvolali medzinárodné obavy o stabilitu južného Kaukazu, cez ktorý potrubia prepravujúce azerbajdžanskú ropu a zemný plyn na svetové trhy, informuje agentúra Reuters.

Podľa Náhorného Karabachu si najnovšie bojové operácie vyžiadali životy asi 220 členov karabachskej armády. Arménske štátne informačné stredisko informovalo, že v regióne bolo zabitých 21 civilistov a 82 ďalších bolo zranených, informovala agentúra Interfax.

Azerbajdžanské úrady neposkytli podrobnosti o obetiach ozbrojených síl, uviedli však, že 24 civilistov bolo zabitých a ďalších 124 bolo zranených. Náhorný Karabach sa odtrhol od Azerbajdžanu a vyhlásil svoju nezávislosť, ktorú však neuznáva žiadny štát na svete, dokonca ani Arménsko.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close