Technológie

Kontaktný senzor VAR bude debutovať na turnaji v Belgicku na Euro 2024, keďže čip vo futbalovej lopte umožňuje technológiu EKG „snicko“.

VAR bol v poslednom desaťročí kontroverzným doplnkom futbalu, pričom fanúšikovia sa rozchádzali v názoroch na to, ako sa zlepšil alebo ubral z krásnej hry.

V posledných rokoch sa FIFA a jej pridružené konfederácie pokúšali zlepšiť používanie opakovaných záznamov pridaním sofistikovanej technológie do arzenálu rozhodcov.

Fanúšikovia Eura 2024 boli šokovaní, keď videli na svojich televíznych obrazovkách panel so zvukovými vlnami po šokovej prehre Belgicka so Slovenskom v úvodnom zápase skupinovej fázy.

Sporting News vám prináša všetko, čo potrebujete vedieť o tom, ako táto úplne nová technológia funguje a na čo sa dá použiť.

Tiež: Kompletný prehľad pravidiel hádzanej vo futbale a jeho mnohých zvláštností

Nová technológia VAR využíva kontaktný senzor na lopte

Majstrovstvá Európy 2024 budú obsahovať takzvanú „technológiu spojenej lopty“, ktorá zaznamená aj ten najmenší kontakt čipu s oficiálnou zápasovou loptou.

Táto pridaná technológia má mnoho využití, no fanúšikovia si ju najviac všimli, keď Romelu Lukaku strelil vyrovnávajúci gól Belgicka proti Slovensku v posledných minútach zápasu skupinovej fázy Euro 2024. Belgicku boli odmietnuté všetky možné cesty, keď Slovensko čakalo na historickú katastrofu, keď videlo súperovho brankára niekoľko výnimočných zákrokov, gól obrancu a dokonca aj skoršie rozhodnutie VAR, ktoré pokazilo potenciálny vyrovnávajúci gól.

Keď teda Lukaku skóroval, belgickí fanúšikovia zastonali, keď sa rozhodca vrátil k monitoru, aby zistil, či je na Luisovi Opandovi možná hádzaná.

Kým funkcionár sledoval incident na monitore na ihrisku, mal k dispozícii nové zariadenie, ktoré fanúšikovia uvidia aj na svojich televízoroch – „snicko“ monitor, ktorý vyzeral ako monitor zvukových vĺn, keď záznam vibroval tam a späť.

Nová technológia je vďaka čipu zabudovanému do športovej lopty, ktorý dokáže zaznamenať aj ten najmenší kontakt s loptou. Má mnoho využití, ale rozhodcovi to pomohlo určiť, že Opantova ruka skutočne trafila loptu do sporného momentu, čo napokon znemožnilo gól.

READ  Big Brain Academy: Brain vs Brain "Mám nechať svoje deti uspieť?" Rieši starý zmätok.

Adidas na Euro 2024 predstaví „technológiu spojenej lopty“.

Oficiálna lopta pre Euro 2024, známa ako Al Rihla, bola vyvinutá spoločnosťou Adidas, ktorá oznámila spustenie „technológie spojenej lopty“, ktorá má vo vnútri čip s kontaktným senzorom.

Podľa oficiálnej správy adidas je „Al Rihla prvou oficiálnou zápasovou loptou Svetového pohára s touto inováciou, ktorá poskytuje presné údaje o lopte, ktoré sú k dispozícii funkcionárom video zápasu v reálnom čase.

„Pomocou údajov na úrovni hráčov a umelej inteligencie prispieva inovatívna technológia prepojenej lopty k poloautomatickej ofsajdovej technológii FIFA a poskytuje okamžité informácie videoasistentom rozhodcu, aby pomohla zlepšiť rozhodovanie.“

Adidas uviedol, že spolupracuje s FIFA a poskytovateľom senzorových a výpočtových technológií KINEXON na vývoji lopty, ktorá „umožňuje funkcionárom videozápasu automaticky poskytovať vysoko presné informácie tým, že si prvýkrát prezerajú živé dáta, 500-krát za sekundu, keď sa hráč dotkne lopty. loptu.“

Čo je Snicko? Technológia prehrávania kriketu prichádza do futbalu…

Systém hodnotenia v krikete sa považuje za jeden z najčistejších a najrozhodujúcich vo všetkých športoch.

Kľúčovou zložkou je „snicko“, ktoré pomáha rozhodcom určiť, či sa netopier skutočne dotkol loptičky v úzkych koncoch. Tento monitor akustických vĺn zobrazuje chvenie, keď sa loptička dotkne vybavenia pálkara, čo je užitočný nástroj v arzenáli rozhodcu.

Vyzeralo to podobne ako to, ktoré použil funkcionár VAR v zápase Belgicko proti Slovensku, ale nebolo to také, ako sa zdalo. Hoci je Snico citlivý monitor zvuku, zariadenie vo vnútri lopty meria kontakt, nie zvuk, takže je presnejšie pri určovaní, či sa niekto alebo niečo dotklo lopty.

VIAC: Prežite opäť divoké a historické rozhorčenie Slovenska nad Belgickom na Euro 2024

Čip pomáha aj pri poloautomatickom rozhodovaní o ofsajde

Asistovanie pri hádzanárskych priestupkoch nie je len o kontaktnom senzore vo vnútri lopty.

READ  Máme v rukách Apple iPhone 12 Pro! Naživo to vyzerá ešte lepšie!

Funkcionári VAR použijú senzor pri rozhodovaní o ofsajde, pretože určenie správneho bodu kopu je nevyhnutnou súčasťou procesu poloautomatickej technológie ofsajdu.

Trianglovaný viacerými kamerami na štadióne môže počítač vytvoriť zobrazenie zápasu v reálnom čase, ktoré určí, či bol hráč v alebo v ofsajde. Na to však potrebuje presne vedieť, kedy bola daná prihrávka doručená, aby mohla hráčov vhodne rozmiestniť na ihrisku. Využíva na to kontaktný senzor, keďže lopta sa presne pri kopnutí dostane do kontaktu s poloautomatickým ofsajdovým procesorom.

Prečo nebol gól Romelua Lukakua pre Belgicko a Slovensko uznaný?

Prvé verejné použitie pripojeného guľôčkového snímača na preskúmanie VAR, Belgicko vs. Stalo sa tak v neskoršom incidente počas Slovenska, v ktorom vyrovnávajúci gól Romelua Lukakua prehodil rukou spoluhráč Luis Opanta v zostave.

Bolo jasné, že Opantova ruka oprášila loptu, čiastočne vďaka senzoru, ktorý jasne ukazoval kontakt s hráčovou pažou alebo rukou.

Rozhodnutie však bolo kontroverzné. Hoci strelec gólu má veľmi obmedzený limit hádzanej, rovnaké pravidlá neplatia pre hráčov v zostave, ak akýkoľvek hádzanársky priestupok vedie k neuznaniu gólu. Namiesto toho musí byť „zámerné“ vidieť, ako sa cieľ odpája kontaktom s rukou alebo ramenom pri dosahovaní cieľa.

Rozhodnutie neuznať gól bolo tvrdé, pretože Obantov dotyk bol taký mierny, mimovoľný a nepomohol mu kontrolovať držanie lopty.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close