Svet

Kontroverzná návšteva vysokého komisára OSN v Číne

Autor: Rosemary Foote, Oxford

Prvá návšteva vysokého komisára OSN pre ľudské práva v Číne po 17 rokoch mnohých nahnevala, iných zmiatla a Peking potešila. The ohromený Vyplýva to z viacerých faktorov – očakávaní, ktoré vytvoril vysoký komisár v minulosti, dohodnutých podmienok návštevy, vyvodených záverov a pripomienok, ktoré vyslovil počas záverečnej tlačovej konferencie.

V septembri 2018 sa Michelle Bachelet vo svojom prvom prejave ako vysokej komisárky priamo odvolával na správu Organizácie Spojených národov obsahujúcu „hlboko znepokojujúce obvinenia“, že milión prevažne etnických Ujgurov je svojvoľne zadržiavaných na „takzvaných“ miestach. Reedukačné tábory‚.

V marci 2019 požiadal Čínu, aby sa „zapojila do tohto problému“ a „poskytla úplný prístup“ do jeho kancelárie. Nezávislé hodnotenie Najmä v autonómnej oblasti Sin-ťiang… pokračujú správy o násilných zmiznutiach a svojvoľnom zadržiavaní.

V júni 2020 bol závod ďalej posilnený, keď sa k OSN pripojilo 50 špeciálnych spravodajcov, nezávislých expertov a pracovných skupín. Rada pre ľudské práva Oficiálne odsúdil zásah v Hongkongu. Xinjiang a Tibete.

Keď však vysoký komisár v máji 2022 prišiel do Číny, vynaložil veľké úsilie, aby zabezpečil, že jeho návšteva nebude výsluchom, ale príležitosťou porozprávať sa s najvyššími predstaviteľmi krajiny. Išlo o virtuálne stretnutie s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom a osobné stretnutie s ministrom zahraničných vecí Wang Yi.

Výsledkom návštevy bolo Zmluva Pracovná skupina, ktorá má organizovať každoročné strategické stretnutia seniorov s cieľom pokračovať v diskusiách o témach ako rozvoj, zmierňovanie chudoby, práva menšín a súdna ochrana. Nie je jasné, či by sa diskusie mali viesť úplne v súkromí, či by mali mať nejaké kritériá, či by mali zahŕňať nezávislých aktérov občianskej spoločnosti alebo či by mali mať stanovený harmonogram.

Vo finále tlačová konferencia Počas Bacheletovej návštevy si všimol množstvo nedostatkov v čínskych zárukách ľudských práv – nezverejnenie údajov o používaní trestu smrti, nedostatok riadneho súdneho dohľadu nad protiteroristickými zákonmi a potrebu, aby vláda dôkladne preskúmala svoj nesúhlas s právnymi predpismi o terorizme.

READ  Zimbabwe vláda obmedzuje opatrenia - Moneyweb

Vyjadril znepokojenie nad vývojom v Hongkongu, najmä nad tými, ktorí boli zatknutí podľa zákona o národnej bezpečnosti, a nad pokusmi potlačiť nezávislé hongkonské médiá. Ale tieto názory boli zatienené jeho prijatím čínskeho dizajnu v reakcii na iné dôležité obavy. Nedokázala ani adekvátne vzdorovať Čínsky príbeh Pripísal si to narastajúce pochopenie vynikajúcich úspechov Číny v oblasti rozvoja ľudských práv.

V roku 2018 Bacheletová použila výraz „prevýchovné tábory“ na označenie zariadení hromadného zadržiavania a na svojej tlačovej konferencii opakovane použila výraz Peking „odborné, vzdelávacie a školiace strediská“ alebo „VETC“. Horšie je, že vysoký komisár vykreslil zásah Pekingu proti Ujgurom ako rutinné zlyhania štátov počas protiteroristických operácií. Vo svojej odpovedi na otázku o rasovej diskriminácii v Spojených štátoch ignoroval príležitosť zmeniť ju na konkrétny odkaz na obavy Číny z diskriminačného zaobchádzania s Ujgurmi.

Otázka o situácii v oblasti ľudských práv v dnešnom svete vedie k pozorovaniu mnohých prípadov porušovania na Srí Lanke, v Jemene, Sýrii, Mjanmarsku, Ukrajine a Etiópii, ale nie v Číne. Namiesto toho opísal čínsku vládu ako „silného podporovateľa multilateralizmu“ a „kľúčového globálneho hráča“, ktorý by mohol pomôcť dosiahnuť politické riešenie vojny na Ukrajine.

Odpoveď vysokého komisára na túto otázku dáva určitý zmysel pre širší kontext, v ktorom túto úlohu vnímal. Čína je považovaná za veľkú mocnosť a on chce, aby jeho úrad mal v krajine dlhodobú prítomnosť. Jeho úrad odložil zverejnenie vyhlásenia o Sin-ťiangu, možno preto, aby neohrozil túto dlhotrvajúcu prítomnosť. Sekretariát OSN považuje Čínu za rozhodujúcu pre dosiahnutie cieľov organizácie v oblasti trvalo udržateľného rozvoja. Kľúčovým medzi niektorými z jeho komentárov bol jeho návrh, že Peking by mohol ovplyvniť Rusko, aby pomohlo ukončiť jeho brutálnu vojnu na Ukrajine.

Očividne preferoval silnú kritiku iba v súkromí alebo po odchode z krajiny. jej Výročná správa Prednesené v Ženeve na 50. zasadnutí Rady pre ľudské práva – viac ako dva týždne po jeho návšteve v Číne – bolo do istej miery pôsobivé vo svojom zobrazení širokého rozsahu zneužívania spáchaného čínskymi úradmi voči Ujgurom a iným menšinám v Sin-ťiangu.

READ  Queen Elizabeth News - Megan Markle a princ Harry môžu konečne priviesť dcéru do Anglicka za týždeň

Minulé skúsenosti ukazujú, že oficiálne výsledky tejto návštevy pravdepodobne nezlepšia situáciu v oblasti ľudských práv v Číne. Návšteva skôr poškodila vlastnú integritu vysokého komisára a integritu Organizácie Spojených národov a jej snahy riešiť masívne porušovanie ľudských práv vo veľkých častiach sveta.

Rosemary Foote je emeritným profesorom a vedúcim výskumným pracovníkom v oblasti medzinárodných vzťahov a emeritným členom na St Anthony’s College, University of Oxford.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close