Zábava

Kontroverzný Jožo Ráž: Na základnej škole založil megaúspešnú kapelu!

Jožo Ráž sa narodil 24. októbra 1954, je presne o dva týždne mladší ako spoluhráč z kapely Vašo Patejdl, s ktorým je spojená jeho dlhoročná úspešná hudobnícka kariéra.

Obaja išli do Ľudovej školy umenia, kde mali spoločné hodiny teórie. Keď sa rozpadla Vaša prvá kapela na základe Jelenia, oslovil Joža Ráža, ktorý potom našiel Ďura Farkaša a ten zase Zdena Baláža. Zakladanie kapely bolo hotové.

Ján Baláž a Jožo Ráž

Zdroj: TASR

Skupina Elán vznikla v roku 1969, keď bol Ráž osem na základnej škole. Poctivo viac ako rok poctivo skúšali v Železničnom klube Valčík a 22. apríla 1970 odohrali aj prvé predstavenie pre bratislavských rušňovodičov.

Spevák a basgitarista neskôr vyštudoval psychológiu, ale od mladosti bol nepochybne rockerskou dušou i telom, takže pokračoval v hudobnej kariére. Slávnu éru odštartovali v októbri 1981 albumom Eighth continents. Skupina Elán prekonala všetky štatistické rekordy československej, českej a slovenskej populárnej hudby. Boli obdobia, keď odohrali 250 koncertov ročne. Ráž aj Elán si svoju obľubu udržali dlho a ani po rozdelení republiky nestratili české publikum a boli častými a stále vítanými hosťami v Českej republike.

Kontroverzný Jožo Ráž: Megaúspešný

Zdroj: PR

Elán je najúspešnejšia rocková skupina, štyrikrát za sebou, v rokoch 1984 až 1987 získala českého zlatého slávika v kategórii skupín, osemkrát za sebou, v rokoch 1998 až 2005 získala slovenského zlatého slávika a Jožo Ráž má ako spevák dvoch Zlatých slávikov v rokoch 2000 a 2001. Na koncert v Prahe na Letnej 20. septembra 2003 prišlo 85 000 divákov. Vystúpili v Carnegie Hall v New Yorku 21. septembra 2007.

Jožo Ráž.

Zdroj: TASR

READ  Nezabudnuteľný český herec: Namiesto živého vysielania skončil v nemocnici ... Na druhý deň zomrel

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close