Svet

Konžskí povstalci M23 počúvajú rozhovory po tom, čo štáty vyhlásili prímerie

Povstalecká skupina M23 z Konžskej demokratickej republiky v piatok uviedla, že chce hovoriť priamo s vládou po tom, čo konžský prezident a ďalší africkí lídri podpísali dohodu o prímerí zameranú na zastavenie útokov militantov.

Lídri Konga, Rwandy, Burundi a Angoly sa tento týždeň stretli v Luande, aby vyriešili konflikt vo východnom Kongu, ktorý donútil tisíce ľudí opustiť svoje domovy.

Podpísali dohodu o presadzovaní prímeria od piatku a povedali, že regionálne jednotky zasiahnu proti M23, ak sa nestiahne zo svojich pozícií.

M23 však nebola súčasťou diskusie a jej hovorca uviedol, že sa o správe dozvedel na sociálnych sieťach.

„Ďakujeme regionálnym lídrom za ich úsilie nájsť mierové riešenie súčasného konfliktu,“ uviedol hovorca M23 Lawrence Kanyuga.

„Poskytnite nám priame rozhovory s vládou, aby sme riešili základné príčiny konfliktu, ktoré tu vytvárajú všetky tieto vojny,“ povedal. Podobne sa vyjadril aj vodca M23 Bertrand Bzimwa.

Konžská vláda odmietla rozhovory s M23, ktorú klasifikuje ako teroristickú skupinu. Minister zahraničných vecí Christophe Ludundula na túto otázku na štvrtkovej tlačovej konferencii povedal: „To sa nestane. Uisťujem vás v mene vlády a prezidenta.“

M23 už v apríli vyhlásila jednostranné prímerie a uviedla, že útoky vykoná konžská armáda. Odvtedy však boje pokračujú a M23 dobyla niekoľko miest na východe Konga.

Keď sa v roku 2012 objavila, bola to posledná zo série povstaní vedených Tutsimi, ktoré povstali proti konžským silám. V roku 2013 bola vytlačená z Konga po tom, čo obsadila veľké územia, ale tento rok zaznamenala výrazné oživenie.

Kongo a panel expertov OSN uviedli, že ich podporuje Rwanda, čo Rwanda poprela.

Pochopte zajtrajšok Afriky… dnes

Afrika je slabo zastúpená a veríme, že aj podhodnotená. Okrem obrovskej príležitosti, ktorá sa objavuje na afrických trhoch, upozorňujeme na ľudí, ktorí robia rozdiel; Lídri zvrátia vývoj, mladí poháňajú zmeny a nezdolnú podnikateľskú komunitu. To je to, čo veríme, že zmení kontinent, a o tom informujeme. Prostredníctvom starostlivého skúmania, inovatívnych analýz a hlbokých ponorov do krajín a sektorov prináša správa o Afrike informácie, ktoré potrebujete.

READ  Dvaja muži vyliezli na 35 metrov vysoký komín neďaleko Prahy a po páde zomreli

Zobraziť možnosti predplatného

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close