najnovšie správy

Koronavírus: Česká republika zverejní režim hraníc

Český minister vnútra a predseda centrálnej krízovej jednotky Jan Hamáček v pondelok povedal, že chce na hranici oslobodiť režim. Pendléri by nemuseli ísť do karantény 14 dní, potrebovali by negatívny test na COVID-19, ale nemali by mať viac ako tri dni. Informované na českom portáli Novinky.cz.

„Chceme zmierniť hraničný režim, nechceme brániť hospodárskym činnostiam s prísnymi režimami,“ povedal Hamacek na tlačovej konferencii po stretnutí s centrálnou krízovou bunkou.

Testy by sa preto uplatňovali podľa nového režimu. „Existujú výnimky pre zdravotníckych pracovníkov, sociálnych pracovníkov alebo integrovaný záchranný systém. Iní sa domnievali, že by bolo postačujúce predložiť negatívny test na COVID-19. Nemalo by však byť staršie ako tri dni, “uviedol Hamáček.

Obmedzenia pohybu

Táto zmena by ovplyvnila najmä ľudí, ktorí cestujú za prácou alebo príbuznými do zahraničia. V Českej republike stále platia obmedzenia voľného pohybu. Ľudia môžu ísť von, iba ak majú na to jasný dôvod.

Podľa Hamáčka mohol Pendler predložiť test za desať dní. Keby to bolo negatívne, nemuseli by ísť do karantény 14 dní po návrate do Českej republiky.

Podľa Hamáčka mohli do Českej republiky prísť aj cudzinci vykonávajúci obchodné aktivity v krajine. „Činnosti musia trvať do troch dní,“ povedal Hamáček. Títo cudzinci by mali mať negatívny test na COVID-19.

O navrhovanej zmene bude v pondelok diskutovať predseda vlády Andrej Babiš. Po schválení by sa nové podmienky mohli uplatňovať od 27. apríla, dodal Hamáček.

Opäť sa zasadzuje za rozšírenie výnimočného stavu. Keby to nepredlžovali, povedal by, nebolo by možné regulovať vstup cudzincov do Českej republiky.

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás.
Vďaka vám tiež existujú bezplatné médiá a nezávislá žurnalistika.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close