hospodárstvo

Koronavírus: EK chce koordinovať zverejňovanie karanténnych opatrení

Európska komisia žiada členské štáty, aby pri uverejňovaní opatrení koordinovali svoje kroky.

Európska komisia (ES) vyzve členské štáty EÚ, aby koordinovali svoju činnosť, keď sa budú postupne uverejňovať karanténne opatrenia zavedené v súvislosti s pandémiou koronavírusov. Informovala o tom v utorok tlačová agentúra Reuters.

Očakáva sa, že Komisia uverejní usmernenia v stredu po pravidelnom stretnutí kolégia komisárov. Podľa návrhu usmernení by nedodržanie koordinovaného úsilia mohlo viesť k ďalšiemu rozšíreniu pandémie.

Európska únia sa na to pripravuje po tom, ako niekoľko krajín EÚ vydalo plány na zmiernenie existujúcich obmedzení na podporu národného hospodárstva. Komisia, ktorá nemá žiadne právomoci v oblasti zdravotnej politiky, je však za spoločnú stratégiu na uľahčenie činnosti v 27 krajinách EÚ, pretože každá na začiatku zdravotnej krízy Krajina konala nezávisle a uviedla, že to chce urobiť v záverečných fázach krízy.

„Je čas vypracovať dobre koordinovanú stratégiu EÚ“, naznačuje budúci návrh ES s cieľom tejto stratégie vystúpenia medzi členskými štátmi, aby sa predišlo ďalším negatívnym dôsledkom pandémie.

Séria odporúčaní

„Európska komisia neidentifikuje žiaden členský štát, keď príde čas na zverejnenie reštriktívnych opatrení, ale predstaví súbor odporúčaní, kritérií a podmienok, ktoré by sa mali zohľadniť pri rozhodovaní, či sú karanténne opatrenia užitočné“, V utorok to povedal hovorca Európskej komisie Eric Mamer. , Vysvetlil tiež, že exekutíva EÚ odporúča, aby každý štát pri zmierňovaní opatrení zohľadňoval stav obmedzení v ostatných členských štátoch, najmä v susedných krajinách.

Maroš Šefčovič, podpredseda Európskej komisie pre medziinštitucionálne vzťahy a strategické vyhliadky, minulý týždeň uviedol, že k uvoľneniu izolačných opatrení by malo dôjsť až po preukázaní výrazného zníženia šírenia choroba počas dlhšieho obdobia.

Vlády členských štátov sú však pod zvyšujúcim sa tlakom, aby zmiernili izolačné opatrenia, pretože pandémia môže mať katastrofálny dopad na hospodárstvo. Európska komisia odhaduje, že produkcia v eurozóne by sa tento rok mohla znížiť o 10%.

Nová pandémia koronavírusov sa rozšírila z Wu-chanu do Číny. Na Slovensku bolo doteraz nakazených 835 ľudí.

Koronavírus zodpovedný za COVID-19 je nový kmeň vírusu a ochorenie je kvapôčková infekcia. Odhadovaná doba inkubácie ochorenia je 2 až 14 dní, ale môže byť dlhšia. Každý deň, ONLINE, sledujeme najnovší vývoj doma aj vo svete.

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás.
Vďaka vám tiež existujú bezplatné médiá a nezávislá žurnalistika.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close