najnovšie správy

Koronavírus: Ochorenie COVID-19 sa potvrdilo v dvoch ďalších domovoch dôchodcov, oboje v Martine

V dvoch zariadeniach sociálnych služieb v Martine sa zaoberajú výskytom COVID-19. Tentoraz sú už v karanténe.

Ochorenie potvrdil zamestnanec Centra sociálnych služieb Nám. Riaditeľka podniku Monika Bátoryová vysvetľuje, že do Veľkej Británie pracovala ako posledná a že dovtedy nemala žiadne príznaky. V pondelok s ním hovorila a kašľom ju poslala k doktorovi.

„Test bol pozitívny, to sme vedeli už včera ráno,“ povedal Bátory.

Centrum má okolo sto klientov, väčšinou seniorov a 69 zamestnancov. Teraz čakajú, keď budú testované, ale nemajú žiadne hygienické informácie, keď budú testované.

Príznaky zatiaľ v centre nevidia nikoho iného.

Podľa Bátory merajú svoju teplotu dvakrát denne počas štyroch týždňov a tiež merajú teplotu pri vstupe. Nikto ešte nemal teplotu.

Centrum je v súčasnosti v karanténe. „Keďže už nemôžeme stretávať rodičov, takže dnes nemôžeme ísť domov, dostali sme ubytovanie v internátnej škole, alebo ak niektorí majú chatu, kde budú sami, môžu tam ísť, ale zostanú tu, “povedal riaditeľ.

Hostia sa momentálne zdržiavajú v objekte.

Klient a zamestnanec

V inom dome Martin – dom c. Martina potvrdila infekciu so starším a zamestnancom.

Riaditeľka zariadenia Eva Hromková uviedla, že 78-ročný muž bol hospitalizovaný vo univerzitnej nemocnici v Martine od Veľkonočného pondelka pre ďalšie zdravotné problémy. Doma nemala príznaky COVID-19.

Počas hospitalizácie bol však testovaný v nemocnici a výsledok bol pozitívny.

Je to imobilný pacient s niekoľkými vážnymi chorobami, ktorý bol v minulosti niekoľkokrát hospitalizovaný. Miesto, kde mohol byť infikovaný, ešte nie je známe.

„Dodržiavali sme všetky preventívne opatrenia, zakázané návštevy, zvýšenú hygienu. V skutočnosti klient nebol v kontakte s nikým mimo. Nemôžeme ani vedieť, či bol nakazený tu alebo v nemocnici, “uviedol riaditeľ.

Podľa Hromkovej nebola zamestnankyňa domu, kde bol potvrdený aj COVID-19, v práci mesiac, pretože je v PN. Ochorenie bolo potvrdené len pred štyrmi dňami.

Domov sa stará aj o klientov ležiacich v ťažkom stave. Každý už bol testovaný, ale výsledky ešte nie sú.

„Medzi zamestnancami alebo zákazníkmi nie sú žiadne príznaky, ktoré by jednoznačne naznačovali túto chorobu, ale nemôžem ani povedať, že ju možno úplne vylúčiť,“ uviedla Hromková.

Výsledky by mali byť do 48 hodín.

Zariadenie prijalo preventívne opatrenia a je v karanténe. Niektorí zamestnanci sú ubytovaní v internátnych školách.

Už štyri zariadenia

Celkovo si stále uvedomujeme štyri z týchto zariadení, kde sa vyskytli koronavírusy. Najdôležitejším cieľom bol doteraz domov sociálnych služieb v Pezinku, kde je infikovaných viac ako 60 klientov a zamestnancov. Smutnou rovnováhou tejto inštalácie je smrť štyroch ľudí.

Podľa hlásení je koronavírus potvrdený aj v domovoch sociálnych služieb východne od Spišského Bystromu. YOG choroba je 98-ročný muž.

Minister zdravotníctva Marek Krajci (OĽaNO) včera povedal, že pozná ďalšie zariadenia, v ktorých existuje podozrenie na chorobu a čaká na potvrdenie.

Štát však ešte nehovorí o všeobecnom testovaní v týchto zariadeniach. Jediné, čo podnikol, je pre nových klientov, ktorí sa musia pred vstupom do podniku podrobiť karanténe a testovaniu.

Zamestnanci by mali byť testovaní iba na príznaky.

Inštitúcie sociálnych služieb sú zároveň ohrozené tak z hľadiska šírenia choroby, ako aj z hľadiska priebehu choroby, pretože ich zamestnávajú najmä staršie osoby a ľudia s viacerými zdravotnými problémami.

Hromková podporuje testy pokrytia. „Pretože sú najzraniteľnejšími, sú klamnými zákazníkmi, majú veľa pridružených diagnóz, a to tak z hľadiska bezpečnosti, ako aj pre včasnú diagnostiku, a preto liečbu čo najskôr vyhnite fatálnym následkom,“ vysvetľuje -t ju.

Podľa Bátory by bolo dobré vyskúšať zariadenia, v ktorých sú starší ľudia, pretože sú rizikovou skupinou.

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás.
Vďaka vám tiež existujú bezplatné médiá a nezávislá žurnalistika.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close