Svet

Koronavírus: Podiel infikovaných ľudí podľa WHO klesá

Zdravotnícki pracovníci boli krízou od vypuknutia pandémie koronavírusov neprimerane vážne zasiahnutí, ich vysoká miera infekcie však konečne začala klesať, uviedla v utorok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Všeobecne je veľa obetí infikovaných koronavírusovou krízou, ale údaje z mnohých krajín a regiónov ukazujú, že zdravotnícki pracovníci sú infikovaní oveľa viac ako bežná populácia.

Zdravotnícki pracovníci tvoria vo väčšine krajín menej ako tri percentá populácie, ale tvoria asi 14 percent všetkých prípadov COVID-19 hlásených WHO. V niektorých krajinách dokonca tvoria viac ako tretinu prípadov.

Zdravotnícka organizácia OSN však uviedla, že analýza hlásených údajov z 83 krajín, najmä z Európy a Severnej a Latinskej Ameriky, ukázala, že „došlo k výraznému poklesu infekcií medzi zdravotníckymi pracovníkmi v porovnaní s nástupom epidémie“.

Podiel zdravotníckych pracovníkov medzi novo infikovanými ľuďmi „neustále klesá“, uviedla na virtuálnom tlačovom brífingu epidemiologička WHO Anne Perrocheau. Dodala, že tento podiel sa teraz blíži k podielu bežnej populácie.

K vysokému počtu zdravotníckych pracovníkov infikovaných koronavírusmi prispelo niekoľko faktorov, ako napríklad katastrofický nedostatok osobných ochranných prostriedkov na začiatku pandémie a nedostatok školení v oblasti ich používania.

Vírus z Číny

Benedetta Allegranzi, technická vedúca pracovnej skupiny WHO pre prevenciu a kontrolu chorôb, novinárom povedala, že pokles bol pravdepodobne čiastočne spôsobený lepšou dostupnosťou osobných ochranných prostriedkov.

Pokles infikovaných zdravotníckych pracovníkov podľa nej pravdepodobne súvisí aj s lepším porozumením a dodržiavaním preventívnych opatrení proti šíreniu koronavírusu, ako je „neustále nosenie lekárskej masky alebo respirátora podľa situácie, častá hygiena rúk a dodržiavanie čo najväčšia fyzická vzdialenosť “.

Nový typ koronavírusu SARS-CoV-2 sa prvýkrát objavil v Číne minulý rok a odvtedy zabil takmer 1,1 milióna ľudí na celom svete z 38 miliónov infikovaných.

Vlády na celom svete sa všemožne snažia zastaviť prudký nárast prípadov, keď pandémia vstúpi do druhej smrtiacej vlny.

READ  Remdezivir a ďalšie lieky sa podľa WHO javia ako neúčinné proti covid-19

Perrocheau uviedol, že situácia bola v rôznych krajinách odlišná, ale klesajúci trend infekcie u zdravotníckych pracovníkov bol zjavný aj v krajinách, kde celkový počet prípadov infekcie stúpal.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close