najnovšie správy

Koronavírus: Rusko povolilo používanie antimalarík

Teraz môžu používať antimalarický hydroxychlorochín na liečbu pacientov s koronavírusom.

Ruská vláda schválila použitie antimalarika hydroxychlorochínu na liečbu pacientov infikovaných koronavírusom SARS-CoV-2, napriek obavám vyjadreným v zahraničí o jeho bezpečnosti a účinnosti.

Vláda oznámila rozhodnutie vo štvrtok večer potom, čo Čína darovala Rusku viac ako 68 000 balíčkov tejto drogy. AFP dodala, že vo štvrtok večer sa uskutočnil telefonický rozhovor ruského prezidenta Vladimíra Putina s jeho čínskym náprotivkom Xinyinom.

V tlačovej správe ruskej vlády sa uvádza, že liek sa bude distribuovať do nemocníc v Rusku, kde sú pacienti, ktorí podstúpili pozitívny test na koronavírusy alebo sú podozrení z infekcie. Bezpečnosť a účinnosť lieku bude monitorovať Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Podľa poslednej správy má v Rusku pozitívny test na koronavírusy vyše 32 000 ľudí. Komplikácie koronavírusu COVID-19 zabilo 273 ľudí v Rusku.

Hydroxychlorochin sa už desaťročia používa proti malárii a celosvetovo sa testuje na koronavírus SARS-CoV-2 s iným antimalarickým činidlom, chlorochínom.

Závažné vedľajšie účinky

Obidve látky majú potenciálne vážne vedľajšie účinky, najmä vo veľkých dávkach alebo pri podávaní s inými liekmi, a ich použitie pri liečbe COVID-19 indukovanej koronavírusom je stále experimentálne. Rozsiahle klinické pokusy ešte neboli vykonané.

Niektorí odborníci a laici vnímajú hydroxychlorochin ako potenciálnu zbraň v boji proti koronavírusu, pokiaľ sa nepreukáže liečba alebo vakcína.

Sľubné výsledky pri používaní hydroxychlorochínu pri liečbe vírusových ochorení COVID-19 boli hlásené vo Francúzsku a Číne, kde zistili znížené hladiny vírusov v tele ľudí s vážny priebeh choroby. Prezident Donald Trump tiež ocenil túto metódu liečby a Spojené štáty dostali obmedzené povolenie na uvedenie tejto drogy na trh.

Mnohí vedci sú však opatrní s hydroxychlorochínom, kým ďalšie testy nepreukážu, že liek je bezpečný a účinný.

Európska agentúra pre lieky vyhlásila, že chlórchín a hydroxychlorochín by mali byť predmetom klinických skúšok a nemali by sa používať na liečbu vírusových ochorení, s výnimkou núdzových situácií v tej istej krajine.

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás.
Vďaka vám tiež existujú bezplatné médiá a nezávislá žurnalistika.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close