najnovšie správy

Koronavírus: Slovensko vysiela na Ukrajinu konvoj humanitárnej pomoci

Podľa Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky Ukrajina požiadala o humanitárnu pomoc prostredníctvom oficiálneho listu ministra zahraničných vecí.

Konvoj materiálnej humanitárnej pomoci ukrajinskému obyvateľstvu v rámci boja proti šíreniu COVID-19 vyslal Slovensko v piatok za účasti ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí ( MZVaEZ) Ingrid Brocková, štátna tajomníčka ministerstva vnútra (MV) Veľvyslankyňa Ukrajiny v Slovenskej republike Jurij Muska. TASR informovala tlačovú službu ministerstva diplomacie.

Ukrajina je naším hlavným partnerom a susedom, takže rozhodnutie poskytnúť pomoc bolo úplne prirodzené. Najdôležitejšou možnosťou je umiestniť potrebné vybavenie do popredia boja proti pandémii. Zároveň je to dôležitý prejav solidarity a jasný signál, že Slovensko je pripravené pomôcť v ťažkých časoch. partnermi a susedmi, “povedal Brock.

Podľa Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky Ukrajina požiadala o humanitárnu pomoc prostredníctvom oficiálneho listu ministra zahraničných vecí Ukrajiny Dmytry Kulebu ministrovi Ivanu Korčokovi (kandidát SaS). Dodávané vybavenie obsahuje 200 000 chirurgických masiek, 200 litrov dezinfekčného koncentrátu, 450 prenosných stolov a 480 prikrývok.

“Na žiadosť ukrajinskej strany sa materiál prevezie do mesta Záporožie as materiálom priamo určeným na podporu lekárskych aktivít súvisiacich s novým koronavírusom pošle Slovensko na Ukrajinu tri sanitky,” uviedla tlačová služba. oddelenie diplomacie. v nadväznosti na činnosti slovenského predsedníctva OBSE.

Aktívna pomoc

Podľa Kyselice bude úspech úspešný iba vtedy, ak tieto sanitky pomôžu zachrániť aspoň jeden ľudský život. Veľvyslanec Muška poďakoval Slovensku za zabezpečenie toho, aby sa humanitárna pomoc poskytovala v tak krátkom čase na žiadosť Ukrajiny, a je presvedčený, že táto pomoc nebude posledná. Zároveň ocenil, že sa Slovensko priamo vo vyhlásení vládneho programu (PVV) Slovenskej republiky zaväzuje aktívne podporovať transformáciu a európsku perspektívu Ukrajiny.

Z finančného hľadiska je hodnota materiálnej humanitárnej pomoci podľa MZVaEZ SR 186 000 EUR. „Veľkú časť svojich dopravných nákladov bude financovať núdzové koordinačné centrum EÚ. Pomoc sa poskytuje v rámci oficiálnej rozvojovej spolupráce Slovenskej republiky pod značkou SlovakAid a nejde o neohrozí potreby Slovenskej republiky v súvislosti s pandémiou, “uviedla diplomatická služba. Dodal, že prostredníctvom týchto aktivít sa Slovensko pripája k širokej iniciatíve EÚ na podporu partnerských krajín v boji proti novému koronavírusu, tzv. Team Europe.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close