Svet

Koronavírus: Takmer milión ľudí bolo očkovaných čínskou vakcínou covid-19

Spoločnosť tento týždeň tvrdila, že „vedie svet vo všetkých aspektoch“ vývoja vakcín, aj keď neposkytla vedecké dôkazy z prebiehajúcich testov.

Čínska farmaceutická spoločnosť Sinopharm Group oznámila, že takmer milión ľudí už bolo zaočkovaných experimentálnou vakcínou proti novému druhu koronavírusu. Agentúra AFP však v piatok informovala, že spoločnosť zatiaľ neposkytla jasné vedecké dôkazy o účinnosti tejto vakcíny.

Od júla Čína podáva občanom vrátane štátnych zamestnancov, zahraničných študentov a niektorých pracovníkov, ktorí odchádzajú do zahraničia, experimentálne vakcíny proti COVID-19.

Generálna riaditeľka spoločnosti Sinopharm Liou Jingchen tento týždeň uviedla, že ich vakcínou bolo zaočkovaných takmer milión ľudí, hoci neuviedol konkrétny údaj.

„Nedostali sme ani jednu správu o závažnej nežiaducej reakcii a iba u niektorých ľudí sa vyskytli mierne príznaky,“ uviedla Jingchen v rozhovore, ktorý spoločnosť vydala v stredu.

Spoločnosť tento týždeň tvrdila, že „vedie svet vo všetkých aspektoch“ vývoja vakcín, aj keď neposkytla vedecké dôkazy z prebiehajúcich testov.

Spoločnosť namiesto toho poukázala na neoficiálne skúsenosti očkovaných vrátane „stavebných robotníkov, diplomatov a zahraničných študentov“, ktorí po očkovaní navštívili viac ako 150 krajín bez toho, aby sa nakazili.

Americká farmaceutická spoločnosť Moderna v pondelok oznámila, že výsledky neskorej fázy klinických štúdií preukázali, že jej vakcína môže zabrániť rozvoju choroby COVID-19, a z tohto pohľadu má 94,5 percentnú účinnosť.

9. novembra americká farmaceutická skupina Pfizer a nemecká biotechnologická spoločnosť BioNTech oznámili, že ich vakcína je účinná na viac ako 90 percent. V stredu toto tvrdenie ešte znásobili, pričom konečná analýza testov preukázala až 95-percentnú účinnosť.

READ  Príbuzná mala temné podozrenie: To, čo nakoniec v byte našla, sa považovalo za hrôzu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close