hospodárstvo

Koronavírus zatkol deväť rokov Air France A380s

Deväť obrovských Airbus A380 z Air France, ktoré boli imobilizované inými lietadlami po novej pandémii koronavírusov, sa už nebude môcť vzlietnuť.

Tento týždeň to oznámila spoločnosť Air France-KLM.

Znamená to výrazné zrýchlenie vyraďovania najväčších lietadiel z prevádzky francúzskou spoločnosťou. Podľa DPA ich letecké spoločnosti pôvodne plánovali odstrániť do konca roku 2022, teraz sa však rozhodli ukončiť skôr.

Dôvodom je pandémia nového koronavírusu, ktorá ovplyvní rozvoj letovej prevádzky v nasledujúcich rokoch, a šance, že lietadlo A380 bude do konca roku 2022 dostatočne využité, sú minimálne.

Už v minulom roku spoločnosť Airbus, výrobca A380, oznámila, že v roku 2021 ukončí výrobu superjumby a dopyt po týchto zariadeniach bude naďalej klesať. Letecké spoločnosti začali uprednostňovať flexibilitu a znížené náklady, ktoré poskytujú malé širokospektrálne stroje.

Ako súčasť najnovšieho oznámenia, spoločnosť Air France uviedla, že zníženie triedy A380 skôr by zvýšilo jej konkurencieschopnosť vďaka „použitiu modernejších lietadiel s výrazne nižšou uhlíkovou stopou“. Spoločnosť Air France plánuje nahradiť A380 lietadlom Airbus A350 a 787 Boeings.

Nemecká Lufthansa ako prvá začala postupne vyraďovať A380. Minulý rok oznámilo, že do konca roku 2022 vyradí z prevádzky šesť týchto strojov. V reakcii na novú pandémiu koronavírusov tento proces urýchlil a v apríli oznámil vyradenie z prevádzky. Tento týždeň oznámila, že pridáva ďalší stroj, takže spoločnosť Lufthansa bude mať v prevádzke iba sedem lietadiel na pôvodnej flotile A380 zo 14 strojov.

Najväčšie lietadlá na svete tiež patria spoločnosti British Airways, ktorá zatiaľ ponechá svojich 12 lietadiel vo flotile. Portugalská charterová spoločnosť Hi Fly má tiež A380. Na základe rozhodnutia Air France zostane v Európe v prevádzke iba 20 z 37 pôvodných A380.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close