Ekonomika

Kosovo žiada západnú pomoc na posilnenie ambícií NATO a EÚ

Kosovo vyzvalo západné mocnosti, aby mu pomohli dosiahnuť jeho ambície vstúpiť do Európskej únie a NATO uznaním neochotných vlád a nátlakom na Srbsko, aby vyriešilo desaťročia trvajúce napätie so štátom.

V roku 2008 Kosovo jednostranne vyhlásilo nezávislosť od Srbska. Odvtedy túto krajinu ako nezávislú krajinu uznalo viac ako 100 krajín vrátane Spojených štátov amerických a väčšiny členov Európskej únie. Ale niekoľko krajín EÚ a NATO – Španielsko, Grécko, Cyprus, Slovensko a Rumunsko – tak ešte musí urobiť.

„Potrebujeme pomoc našich spojencov a partnerov – Spojeného kráľovstva, USA, Nemecka, Francúzska, Talianska a ďalších – aby sme pomohli tým, ktorí ich neuznávajú,“ povedal pre Financial Times kosovský premiér Albin Kurdi. Srbský prezident Aleksandar Vučič by mal byť tento týždeň v Bruseli.

Belehrad naďalej sleduje Kosovo, ktorého obyvateľstvo tvoria 90 percent etnickí Albánci a menej ako 10 percent Srbi, ako provinciu Srbska. Vyhlásenie nezávislosti Kosova porušilo mierovú dohodu uzavretú na konci juhoslovanských vojen v 90. rokoch, do ktorých zasiahlo NATO, keď v roku 1999 bombardovalo Belehrad. Napätie medzi krajinami naďalej ohrozuje stabilitu na Balkáne.

Zdanlivo triviálne problémy viedli k prepuknutiu násilností a najnovšie sa Srbi dostali do konfliktu s políciou po tom, čo Priština uviedla, že srbské poznávacie značky už nebudú legálne pre občanov Kosova, vrátane etnických Srbov. Osoby vstupujúce do Kosova zo Srbska musia použiť dočasné preukazy totožnosti vydané Prištinou.

Kurdi tvrdil, že tieto konflikty nesú znaky srbskej vlády. Belehrad účasť poprel.

Európska únia v nedeľu uviedla, že „obe strany musia okamžite skoncovať so vzájomne nepriateľskými a nebezpečnými vyhláseniami a konať zodpovedne“ pred rokovaním, ktoré sa uskutoční tento týždeň v Bruseli.

V rozhovore s FT predtým, ako EÚ prestane používať poburujúcu rétoriku, sa Kurdi plánuje stretnúť s Vučićom vo štvrtok, aby prediskutovali štatút Kosova a plán riešenia bilaterálnych vzťahov. Každé uznesenie sa musí sústrediť na vzájomné uznávanie, povedal Kurdi. „Nebude záležať len na tom. . . Ale jadro,“ dodal.

READ  Zmapovanie globálnej ekonomiky: India konečne naplní svoj ekonomický potenciál

Vyzval Srbsko, aby odložilo nacionalizmus, povedal: „Myslím si, že tu je problém v Belehrade. Pokračujú v starých snoch, ktoré sa stávajú nočnou morou pre susedov Srbska a pre srbský ľud.“

„Vyváženosť práv menšín“ – rovnaké práva pre Srbov v Kosove ako pre Kosovčanov v Srbsku – by podľa neho mohla lepšie bojovať proti nacionalizmu.

Kurdi povedal, že rozsiahla ruská invázia na Ukrajinu vo februári zdôraznila konfliktnú lojalitu na Balkáne.

Kosovo bolo medzi prvými krajinami, ktoré sa pripojili k sankciám proti Rusku, a Srbsko má úzke väzby s Moskvou. Energetický sektor krajiny sa vo veľkej miere spolieha na ruské zdroje a vykazuje väčšinové ruské vlastníctvo kľúčových spoločností.

Belehrad od februárovej invázie do Moskvy podporil viacero vyhlásení OSN podporujúcich suverenitu Ukrajiny. Odmietla sa však pripojiť k západným sankciám proti Rusku a trvala na udržiavaní úzkych vzťahov s Kremľom.

Srbi prechovávajú nevôľu voči Západu v súvislosti so zásahom NATO do kosovskej vojny v rokoch 1998-99, uznaním Kosova niektorými vládami a súdnymi rozhodnutiami, podľa ktorých je vyhlásenie nezávislosti v súlade s medzinárodným právom, uviedli analytici.

Kurdi uviedol, že existuje jasné riziko ruského zasahovania do srbsko-kosovských vzťahov, čo zvyšuje šance na konflikt.

„Máme obavy, ale nebojíme sa,“ povedal. „Ako sa situácia vyvinie, závisí od pozície a tlaku západných demokracií na Belehrad.“

Petar Petković, najvyšší predstaviteľ srbskej vlády pre kosovské záležitosti, v písomnej odpovedi na otázky FT uviedol, že Belehrad presadzuje „nezávislú národnú a bezpečnostnú politiku s vyváženou spoluprácou s Východom aj Západom“.

Konečným cieľom Belehradu je členstvo v EÚ, povedal, ale Kosovo a Kurdistan presadzujú agendu „ako zámienku“ pre vojnu na Ukrajine.

Kurdi však povedal: „Srbsko chce získať fondy EÚ, ruské zbrane, čínske investície a toleranciu USA. Ak to západné demokracie nedovolia, bude oveľa jednoduchšie dosiahnuť riešenie. Ale ak [Serbs] Povolené hrať túto hru, toto napätie bude pokračovať.

READ  Tu prúdia americké peniaze na Ukrajinu

„Je to veľmi dôležité,“ povedal Kurdi s odkazom na bývalého srbského vodcu Slobodana Miloševiča, ktorý viedol srbské sily v sérii brutálnych vojen po rozpade bývalej Juhoslávie v 90. rokoch. [Serbs] oslobodiť sa od Miloševiča, a [Russian president Vladimir] Putin“.

Srbský nacionalizmus a ruské záujmy išli ruka v ruke. „Je to to isté,“ tvrdil s tým, že oddelenie jedného oslabí druhého.

Kým kosovský prezident Priština pracoval na členstve v NATO, intervencia NATO v roku 1999 mala za cieľ zlepšiť jeho ekonomickú, právnu a inštitucionálnu štruktúru, aby ukázala, že lojálny západný spojenec vytvoril trvalý štát.

„Putin. . . Chce ukázať tento zásah [was] Dočasný úspech. Ale sme svedkami toho, že Kosovo tu zostáva,“ povedal s použitím albánskeho názvu krajiny. „Pri budovaní demokratického štátu a sociálno-ekonomickom rozvoji.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close