Veda

Kovová planéta obehne svoju hviezdu každých 7,7 hodiny

Astronómovia zapojení do hry na lov planét okolo exoplanét alebo iných hviezdnych systémov zbadali malý svet s názvom GJ 367b s približne polovičnou hmotnosťou ako Zem. GJ 367b patrí medzi najľahšie exoplanéty, aké boli kedy nájdené, okolo svojej materskej hviezdy rýchlosťou 7,7 hodiny a je nezvyčajne hustá, zložená z takmer čistého železa.

Existencia ľahkej entity, ktorá sa nazýva „super-Merkúr“ pre svoju polohu a zloženie, spochybňuje aspekty teórií formovania planét. To môže naznačovať, že miniatúrne svety prichádzajú v oveľa širšej škále, ako sa doteraz predpokladalo.

„Je skvelé nájsť takúto planétu,“ povedala Diana Valencia, astrofyzička z University of Toronto Scarborough, ktorá sa na objave nepodieľala. „Je to šialené.“

GJ 367b obieha okolo studenej červenej hviezdy, ktorá sa nachádza asi 31 svetelných rokov od Zeme. Výskumníci sa najprv zamerali na použitie Satelit pre prieskum tranzitujúcich exoplanet NASA (TESS), vesmírny teleskop, ktorý zisťuje blízke svety meraním počtu ich hviezdnych hostiteľov, keď sa pohybujú pred tvárami hviezd. Keďže toto zatmenie vytvára malé koryto vo svetle prijatom z hviezdy, astronómovia ho môžu použiť na odhadnutie veľkosti planéty.

Novoobjavený svet má priemer asi 5 700 míľ, čo sú asi tri štvrtiny našej planéty. Následné pozorovania pomocou zariadenia HARPS (High Accuracy Radial Velocity Planet Finder), prístroja na ďalekohľade na observatóriu La Silla v Čile, umožnili výskumníkom odvodiť jeho hmotnosť.

Detektor HARPS indukuje mikroskopické kolísavé exoplanéty na ich materských hviezdach, ktoré sú hmotné ako planéta, čím sú silnejšie.

S jeho hmotnosťou a priemerom v ruke môžu vedci vypočítať hustotu GJ 367 b, čo ukazuje, že je odľahlá ako väčšina exoplanét. Veľkosťou je blízka Zemi alebo Venuši, no má podobné zloženie ako Merkúr, v ktorom je prevažne železo.

READ  Keďže respiračné vírusy zaťažujú systémy zdravotnej starostlivosti v USA, Bidenova administratíva uvádza, ako je pripravená pomôcť

„Je to zvláštna guľa,“ povedala vedúca autorka Christine WF Lammová, astronómka z German Aerospace Center v Berlíne. Referát vo štvrtok vo vede,

Pretože GJ 367 b sedí tak blízko k svojmu rodičovi, jedna strana je vždy otočená k horiacej hviezde. Dr. Lam povedal, že jeho denné teploty by mali stúpnuť na 2700 stupňov Fahrenheita, čo je dosť horúce na to, aby roztopilo horninu a kov, čo by z neho urobilo potenciálny lávový svet.

GJ 367b ponúka vedcom spôsob, ako študovať, ako vznikajú svety blízko hviezd. Vedúca teória o tom, ako sa vytvorilo miesto ako Merkúr, je, že na začiatku histórie slnečnej sústavy sa v blízkosti Slnka vytvorila kamenná planéta podobná Zemi. Táto jednotka bola neskôr rozdrvená obrovskými vesmírnymi skalami, ktoré roztrhali svety jej kôry a plášťa. znamená to, že Merkúr je v podstate obrovské jadro planéty Sedieť blízko horúceho slnka.

Ale problém s takýmto scenárom je, že to nefunguje dokonale, povedal Dr. Valencia. Zrážky by rozbili vonkajšie vrstvy proto-ortuti, ale materiál by sa nepohol príliš ďaleko. Horniny a kovy zachytené v gravitácii Slnka zostanú blízko na obežnej dráhe a nakoniec sa vrátia na povrch objektu.

Je možné sa dovolávať zvláštnych okolností, prečo sa tak nestalo, ale existencia GJ 367b a podobných objektov znamená, že takéto planéty nie sú vôbec zriedkavé, hovorí Dr. povedala Valencia.

„Musíme premýšľať o tom, ako môžete spoľahlivo, ak nie sporadicky, vyrobiť superortuť,“ povedala.

Jednou z možností je, že modely pre formovanie planét stále trochu chýbajú. Možno sa hustý prvok ako železo dostane bližšie k hviezde počas jej mladších čias, Dr. povedala Valencia. Zatiaľ je takáto myšlienka špekulatívna, povedal, hoci svet ako GJ 367b by mohol začať tlačiť vedcov týmto smerom.

READ  Úžasná fotografia ukazuje astronautov zo zeme

Tím objavujúci malé planéty už plánuje ďalšie pozorovania systému. Chceli by tiež použiť obrovský ďalekohľad na zachytenie svetla z GJ 367b, čím by potenciálne odhalili, či má atmosféru alebo či je jeho povrch v skutočnosti roztavený.

Veľké svety bolo vždy ľahšie odhaliť ako menšie telesá a výskumníci našli celý rad obrovských entít podobných Jupiteru so všetkými druhmi zloženia a orbitálnych charakteristík. Ako pokročilé techniky ďalekohľadu otvárajú prieskum na druhý koniec veľkostného spektra, podivne malé objekty ako GJ 367b sa naďalej menia.

„Pripomína vám to, aby ste si zapamätali, že tieto planéty majú svoje vlastné príbehy,“ povedal Jonathan Fortney, planetárny vedec z Kalifornskej univerzity v Santa Cruz, ktorý sa na štúdii nezúčastnil. „Toto je ďalší spôsob, ako ukázať, že konečné planetárne výsledky môžu byť dosť rôznorodé.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close