Veda

Kozmická loď NASA zachytáva oveľa viac vzoriek asteroidov, ako sa očakávalo

Kozmická loď NASA, ktorá nedávno zhromažďovala skaly z asteroid zachytilo oveľa viac materiálu, ako sa očakávalo. Americká vesmírna agentúra tvrdí, že vzorka bola taká veľká, že blokovala dvere kontajnera kolektora.

Kozmická loď Osiris-Rex úspešne dokončila svoju asteroid ukážka operácie 20. októbra. Robotické rameno prieskumníka sa na niekoľko sekúnd dotklo asteroidu Bennu, aby vytvorili vzorky prachu a hornín na zber. Bennu leží asi 320 miliónov kilometrov od Zeme.

Vzorky sa potom zachytili v zariadení zvanom zberná hlava. NASA objavila zablokované dvere prístroja na snímkach prijatých od tímu ovládajúceho kozmickú loď. Blokovanie spôsobilo, že časť asteroidu unikla späť do vesmíru.

Na tomto nedatovanom obrázku poskytnutom NASA sa nádoba so vzorkou vznáša nad kapsulou na kozmickej lodi Osiris-Rex v blízkosti asteroidu Bennu. (NASA cez AP)

Z tohto dôvodu sa vedci NASA rozhodli posunúť časovú líniu nahor, aby sa dokončil ďalší krok operácie. Jedná sa o uloženie alebo uskladnenie zbernej hlavy na bezpečnom mieste kapsula v kozmickej lodi.

“Čas je.” podstaty, ”Povedal Thomas Zurbuchen novinárom o zmene plánov. Je spolupracovníkom správcu NASA pre vedu.

Operácia uloženia vzoriek sa uskutočňuje v sérii krokov. Po každom kroku kozmická loď odošle informácie a obrázky späť na Zem. Rôzni členovia tímu sledujú proces, aby sa ubezpečil, že veci postupujú správne.

Kozmická loď je tak ďaleko, že trvá asi 18 minút, kým sa jej signály dostanú na Zem. Akákoľvek komunikácia od pozemných ovládačov vyžaduje rovnaký čas na dosiahnutie Osiris-Rex. Z tohto dôvodu sa predpokladalo, že proces skladovania bude trvať niekoľko dní.

Vedci sa domnievajú, že operácia zachytila ​​až 400 gramov asteroidový materiál. To je oveľa viac ako 60 gramov NASA uviedla, že dúfa, že ich Osiris-Rex zhromaždí.

Vedúci misií však uviedli, že nebudú presne vedieť, koľko materiálu je vo vnútri, kým sa kapsula so vzorkou nedostane späť na Zem. Tím plánoval uskutočniť proces merania vzorky. Tento plán bol ale zrušený, pretože NASA uviedla, že to mohlo spôsobiť vyliatie ešte väčšieho množstva materiálu.

Na tejto snímke urobenej z videa zverejneného NASA sa sonda Osiris-Rex dotkla povrchu asteroidu Bennu v utorok 20. októbra 2020. (NASA cez AP)

Na tejto snímke urobenej z videa zverejneného NASA sa kozmická loď Osiris-Rex dotkla povrchu asteroidu Bennu v utorok 20. októbra 2020. (NASA cez AP)

“Myslím, že si budeme musieť počkať, kým sa to dozvieme domov.” presne koľko toho máme, “povedal novinárom hlavný vyšetrovateľ Osiris-Rex Dante Lauretta. “Ako si dokážete predstaviť, je to ťažké.” … Ale dobrou správou je, že vidíme veľa materiálu. “

Členovia tímu tiež uvažovali o ďalšom pokuse o zber. Ale problém s únikom viedol NASA k rozhodnutiu proti plánu. “Úprimne povedané, nemohli sme vykonať lepší experiment so zberom,” povedala Lauretta.

Očakáva sa, že návrat Osiris-Rex na Zem sa začne v marci 2021. Cesta bude trvať dva a pol roka, plánovaný prílet kozmickej lode je stanovený na september 2023.

Táto misia bola prvou operáciou zhromažďovania asteroidov NASA. Japonsko je jedinou ďalšou krajinou úspešne zajatý taka vzorka.

Táto ilustrácia súboru, ktorú poskytuje NASA, zobrazuje kozmickú loď Osiris-Rex pri asteroide Bennu.  (500 metrov) naprieč.  (Conceptual Image Lab / Goddard Space Flight Center / NASA via AP, File)

Táto ilustrácia súboru, ktorú poskytuje NASA, zobrazuje kozmickú loď Osiris-Rex pri asteroide Bennu. (500 metrov) naprieč. (Conceptual Image Lab / Goddard Space Flight Center / NASA via AP, File)

Asteroidy patria medzi zvyšky materiálu po formovaní slnečnej sústavy asi pred 4,5 miliardami rokov. NASA sa rozhodla odobrať vzorku od Bennu, pretože sa predpokladá, že jej materiál bohatý na uhlík drží zachované stavebné prvky našej slnečnej sústavy.

Vedci tvrdia, že vzorky asteroidov im môžu pomôcť lepšie pochopiť, ako sa formovali planéty a ako sa začal život na Zemi.

Som Bryan Lynn.

Bryan Lynn napísal tento príbeh pre VOA Learning English na základe správ od spoločností Associated Press, Reuters, Agence France-Presse a NASA. Redaktorkou bola Ashley Thompsonová.

Chceme od vás počuť. Napíšte nám do sekcie Komentáre a navštívte našu stránku na Facebooku.

Kvíz – Kozmická loď NASA zachytáva oveľa viac vzoriek asteroidov, ako sa očakávalo

Kvíz - Kozmická loď NASA zachytáva oveľa viac vzoriek asteroidov, ako sa očakávalo

Ak to chcete zistiť, spustite kvíz

__________________________________________________

Slová v tomto príbehu

asteroid – n. predmety z kameňa a kovu, ktoré obiehajú okolo Slnka, ale sú menšie ako planéty

vzorka – n. malé množstvo niečoho, čo vám dáva informácie o veci, z ktorej bolo prevzaté

kapsulan. časť kozmickej lode, ktorá prepravuje ľudí

podstatyphr. veľmi dôležité

presne – adv. presne tak

zachovať – v. zachovať niečo rovnaké alebo zabrániť poškodeniu alebo zničeniu

READ  Zriedkavá „vianočná hviezda“ 21. decembra: „Čo povedala astonómia o biblickej hviezde“ 21. novembra

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close