Ekonomika

Krajiny EÚ sa v januári až októbri podieľali na celkovom ukrajinskom exporte viac ako 63 %.

63 % ukrajinského exportu smerovalo do krajín EÚ od januára do októbra tohto roku, pričom väčšina z nich smerovala do stredovýchodných regiónov.

Informoval o tom Úrad pre rozvoj podnikania a exportu Ukrajiny v príspevku FacebookInformuje o tom agentúra Ukrinform.

„Za prvých desať mesiacov roku 2022 smerovalo 63 % všetkého ukrajinského exportu do krajín EÚ, čo je o 7,3 % viac ako v roku 2021. Rast bol zaznamenaný vďaka zvýšenému exportu do strednej a východnej Európy – Poľska a Rumunska. Maďarsko, Slovensko , Bulharsko,“ uvádza sa v správe

Podľa úradu výrazne klesol export do krajín západnej Európy, najmä do Nemecka o 20 %, Holandska o 26 % a Talianska o 52 %.

Vývoz ukrajinského tovaru do ázijských krajín predstavuje 57 % predvojnových ukazovateľov. Najväčšími obchodnými partnermi Ukrajiny v regióne sú Turecko a Čína (viac ako 54 % exportu).

Okrem toho bolo zaznamenané výrazné zníženie exportných dodávok do krajín SNŠ (okrem Moldavska) – až o 64 %.

Export do afrických krajín klesol až o 55 %. Najväčšími obchodnými partnermi Ukrajiny sa stali Egypt, Alžírsko a Líbya (takmer 62 % celkového exportu do regiónu).

Vývoz do USA klesol o 67 %. Spojené štáty americké sú hlavným obchodným partnerom Ukrajiny v regióne (71 % exportu do regiónu).

READ  Česká republika zavádza hraničné kontroly so Slovenskom, aby zabránila nelegálnemu prisťahovalectvu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close