Ekonomika

Krajiny, ktoré nás prekvapili a šokovali

Nový Zéland bol vyhlásený za zlatý štandard pre národnú reakciu na COVID-19, zatiaľ čo Trumpovo USA sú posledné s takmer 330 000 úmrtiami v USA.

Prieskum, ktorý uskutočnila konzultačná spoločnosť Brand Finance, požiadal 75 000 verejnosti a 750 členov cieľovej skupiny, aby vyhodnotili reakciu 105 krajín na epidémiu.

Boli požiadaní, aby vyhodnotili schopnosť krajiny stimulovať ekonomiku, chrániť zdravie a pohodu občanov, spolupracovať na medzinárodnej scéne a poskytovať pomoc.

Nový Zéland, ktorý účinne eliminoval sociálnu výmenu COVID-19, sa umiestnil na prvom mieste v zozname s čistým skóre 43 percent.

Rozhodujúca odpoveď premiérky Jacinty Ardenovej, ktorá zahŕňala tvrdé a rýchle zámky a jasnú komunikáciu o tom, čo je potrebné urobiť, bola ocenená po celom svete.

V dôsledku toho bolo v ostrovnom štáte hlásených iba 25 úmrtí a menej ako 1 030 prípadov.

Na COVID-19 zomrelo viac ako 320 000 ľudí a v porovnaní s USA to zasiahlo najmenej 18,2 milióna ľudí.

Nie je prekvapením, že respondenti hodnotili USA naposledy (-16 percent).

Asi 3000 Američanov zomiera každý deň v znepokojujúcom kurze, o ktorom predpovedajú odborníci na zdravie, ktorý bude trvať dva alebo tri mesiace.

Austrália je zatiaľ na 11. mieste so silným čistým skóre 37 percent.

Hrozí však, že nový klaster v Sydney naruší našu víťaznú líniu.

NSW v stredu potvrdila ďalších osem ohnísk COVID vrátane erupcie siedmich severných pláží, čím sa celkový počet nových ohnísk zvýšil na 97.

Správanie sa Sydney Ciders počas vianočných a novoročných osláv bude formovať boj Austrálie proti COVID-19. Foto: Getty

Príbehy o úspechu zostávajú nepovšimnuté

Aj keď respondenti prieskumu ocenili priaznivé krajiny ako NZ a Švajčiarsko, Vietnamu sa v juhovýchodnej Ázii nedostalo náležitého kreditu.

Vietnam je na 59. mieste s čistým skóre iba 8 percent, napriek tomu, že krajina zaznamenala iba 35 úmrtí a necelých 1 500 prípadov.

Keďže Vietnam zdieľal hranicu s Čínou, kde sa v decembri minulého roka objavil korónový vírus, je jeho história veľmi zaujímavá.

READ  Vedúci predstavitelia centrálnych bánk V4 usporiadajú konferenciu o zelených zmenách
Žena, ktorá mala v Hanoji masku 1. decembra, takmer tri mesiace po tom, čo Vietnam podal svoj prvý prípad miestneho prevodu COVID-19. Foto: Getty

Slovensku, ďalšej krajine, ktorej sa nedostáva uznania, ktoré si zaslúži, patrí 71. miesto s čistým skóre iba päť percent.

K septembru zaznamenalo Slovensko relatívne nízky výskyt choroby.

To bolo dovtedy, kým sa po lete zrazu nezačal objavovať nový záchvat prípadov korónových vírusov.

Slovenská vláda vyvinula ambiciózny program hromadného testovania zameraný na testovanie celej svojej dospelej populácie na SARS-CoV-2, aby sa dostala na vrchol svojej druhej vlny.

Slovenská vláda zorganizovala rozsiahle inšpekcie v 45 regionálnych okresoch známych ako „Červené zóny“. Foto: Áno

Po celej krajine boli zriadené tisíce testovacích miest, pričom štyri osoby vo veku 10 a viac rokov – takmer štyri milióny – navštevovali testovacie miesto so žiadosťou o testovanie antigénu.

Po vykonaní testu musia ľudia čakať v samostatnej sterilizovanej miestnosti pol hodiny, kým poskytnú svoje výsledky.

Niektoré predsa Odborníci na zdravie kritizovali implementáciu plánu, Priaznivci hromadného testovania v iných krajinách poukazujú na Slovensko ako príklad, ako reagovať na výbuchy.

Pád na západ

Medzi západné elektrárne s najnižším skóre patria Francúzsko (15%), Spojené kráľovstvo (14%), Španielsko (4%) a Taliansko (-1%).

Keď britská vláda vo Veľkej Británii umožnila preniknúť populáciu COVID-19, objavil sa nový vysoko nákazlivý vírusový kmeň, ktorý narušil dôležité dodávateľské reťazce a ďalej ochromil ekonomiku krajiny.

Nákladné vozidlá zaparkované na Kendall M20 po oznámení francúzskej vlády neprijmú žiadnych cestujúcich vo Veľkej Británii. Foto: Áno

Veľká Británia, Španielsko a Taliansko majú najvyššiu 10 najvyššiu úmrtnosť na svete 100 000, zatiaľ čo Taliansko má najvyššiu úmrtnosť 102,16 na 100 000.

Na opačnom konci spektra dostali krajiny ako Švajčiarsko, Japonsko, Kanada, Nórsko, Singapur, Dánsko, Južná Kórea, Austrália, Rakúsko a Švédsko silné skóre v reakcii na svoju vládu.

Švédsko skončilo na 13. mieste s čistým skóre 35 percent – čo bolo prekvapivé rozhodnutie, ktoré zo strany Švédska vynieslo ostrú kritiku za rozhodnutie zrušiť blokádu v prospech udržania otvorenej ekonomiky.

READ  Ruský vývoz námornej ropy klesol v prvom mesiaci o 9 % na cenový strop

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close