Veda

Kríza dánskych noriek Covid sa zhoršuje. Čo to znamená

K vývoju došlo niekoľko dní po tom, čo dánska vláda oznámila, že plánuje utratiť celú populáciu noriek z celého sveta, aby sa nákaza zastavila.

V Dánsku žije 15 až 17 miliónov noriek, zatiaľ čo jeho ľudská populácia je asi 5,5 milióna.

Zákaz začal platiť v sobotu o 4.00 h. Znamená to, že cestujúci z Dánska sa nemôžu dostať do Veľkej Británie, uviedla vláda vo vyhlásení. Britskí štátni príslušníci, ktorí sa vracajú domov, budú nútení na dva týždne umiestniť do karantény a na rozdiel od iných karanténnych požiadaviek na cestujúcich vstupujúcich do Spojeného kráľovstva nebudú existovať žiadne výnimky.

Dánska premiérka Mette Frederiksenová v stredu uviedla, že rozhodnutie o vyradení noriek bolo urobené s „ťažkým srdcom“, ale je to nevyhnutné na základe odporúčania zdravotníckych orgánov.

Čo sa stalo v Dánsku?

Dánsko oznámilo, že utratí celú svoju populáciu noriek potom, čo objavilo dôkazy o tom, že choroba spôsobujúca nový koronavírus mutovala v norkoch po prenose na človeka. Zistilo sa tiež, že sa nový variant rozšíril aj na ľudí, pričom od piatku bolo potvrdených 214 infekcií.

Dánska vláda tiež oznámila obmedzenia pre sedem obcí, v ktorých bol zistený nový kmeň. “Vírus mutoval v norkách. Mutovaný vírus sa rozšíril na človeka,” uviedol Frederiksen.

Statens Serum Institut, dánsky orgán so sídlom v Kodani, ktorý sa zaoberá infekčnými chorobami, zistil päť prípadov vírusu na norkových farmách a 12 príkladov u ľudí, ktoré vykazovali zníženú citlivosť na protilátky. Umožnenie šírenia vírusu by mohlo potenciálne obmedziť účinnosť budúcich vakcín.

Sú norky a covidia problémom v iných krajinách?

Áno. Informovala agentúra Reuters že v Španielsku bolo cez leto zabitých 90 000 noriek po prepuknutí na farme, po ktorom bolo nakazených niekoľko ľudských pracovníkov na farme. V júni agentúra Reuters tiež uviedla, že 10 000 materských norkov a asi 50 000 norkov mláďat bolo splynovaný na farme v juho holandskom meste De Mortel ako súčasť širšej snahy krajiny o vyradenie okolo 3 500.

Čo robia so všetkými norkami?

Celá dánska populácia norkov sa má rýchlo likvidovať, aby sa zabránilo šíreniu novej mutovanej formy vírusu.

READ  Kalifornčania vo veku 50–64 rokov dostanú vakcínu pred rozšírením

Ak koronavírus mutuje, ovplyvní to vakcíny?

Nie nevyhnutne. Vo svete vakcín, ktoré v súčasnosti prebiehajú po celom svete, je boj proti Covid-19. V norku sa našla variácia SARS-CoV-2, ktorú Svetová zdravotnícka organizácia popisuje ako „vírus spôsobujúci COVID-19“.

Epidemiologička WHO Maria Van Kekhove na piatkovom brífingu varovala, že „mutácie sú normálne“.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close