šport

Kríza Slovenska Sputnik V sa prehlbuje, podľa PM je pripravený rezignovať

Slovenský premiér uviedol, že je za určitých podmienok „pripravený podať demisiu“ s cieľom vyriešiť súčasnú politickú krízu v krajine.

Koaličná vláda Igora Madoviča bola kritizovaná za nákup vakcíny Spotnik V Govt-19 predtým, ako bola schválená Európskou úniou.

Rus Jabin kúpil asi dva milióny dávok bez súhlasu dvoch zo štyroch strán tvoriacich stredopravú koalíciu.

Spor Výsledkom bolo, že slovenský minister zdravotníctva Marek Krazy minulý týždeň rezignoval.

Strana liberálno-konzervatívnej slobody a solidarity (SAS) a stredopravá strana pre ľudí (SOL) však teraz požadovali demisiu predsedu vlády.

A Príspevok na FacebookuMadovič povedal, že rezignuje iba za určitých podmienok, vrátane umožnenia zotrvania v kabinete.

Tiež chcel, aby rezignovali ďalší dvaja: slovenská ministerka spravodlivosti Maria Koliková zo S S Ludi – a podpredseda vlády a šéf SAV Richard Sulik – ktorý neskôr rezignoval.

“Dúfam, že tento krok pomôže vláde vrátiť sa do starých koľají,” uviedol Sulík na pondelkovej tlačovej konferencii.

Predseda vlády vždy podporoval dohodu o kúpe vakcíny Spotnik V, ktorá podľa neho urýchli očkovací program krajiny, jeho spojenci vo vláde však spochybňujú prozápadnú ideológiu Slovenska.

“Naši alianční partneri využili dovoz Sputniku na spustenie aliančnej krízy,” uviedol Madovic.

“Áno, sme si vedomí svojej vlastnej úlohy v súčasnej koaličnej kríze a vážnosti situácie.”

“Vieme, že dôležitejšia ako akákoľvek osobná pozícia tejto vlády je budúcnosť Slovenska a ďalší krok demokratickej vlády, nie mafiánskej vlády.”

A Odpovedať na Facebooku, Sulik privítal ponuku premiéra podať demisiu, podmienky však odmietol ako „politickú pomstu“.

„Zmena predsedu vlády je kľúčom k dobrej vláde, dúfame, že bude lepšie riadená, s lepšou komunikáciou a organizáciou,“ uviedol pred vlastnou rezignáciou.

„Súčasný predseda vlády sa zaoberá osobnými nepriateľstvami a nestará sa o krajinu.“

Madovič sa stal slovenským predsedom vlády pred rokom po tom, čo vládne strany vo voľbách v roku 2020 priviedol k drvivému víťazstvu.

READ  Prioritou NHL je v prípade potreby počkať do januára

Krajina mala pôvodne druhú najvyššiu úmrtnosť na COVID-19 v EÚ, keď si pôvodne zachovala prvé vlny epidémie bez závažných prípadov.

Aliancia Power Play?

Dr. Philip Cocker je vedecký pracovník na univerzite v Hannoveri. Pre Euronews uviedol, že Madovichovým zámerom bolo chrániť jeho vlastnú politickú kariéru.

“Myslím si, že teraz …. vidí, že je to väčšinou osobné, a bol obvinený z trochu nepravidelného riadenia a príliš sa sústredil na seba a svoje príspevky na sociálnych sieťach. Takže teraz to vyzerá, že kupuje späť. Musí sa prezentuje ako záchranca krajiny, ktorá má jednu z najvyšších úmrtností vôbec.

„Dopyt po rezignáciách – kritici úradu tvrdia, že je to teraz veľmi osobné a nie o tom, čo je pre krajinu najlepšie,“ dodal Dr. Cocker.

Sledujte celý rozhovor s Dr. Cockerom o hráčovi vyššie

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close