Technológie

Kupé s DNA pretekára má pohon zadných kolies

dnes 12:00

Taliansky superšport, ktorý váži iba 1 339 kg, má pod špecifickou karosériou hliníkovo-karbónový podvozok, v strede ktorého je atmosférický atmosférický motor V10 s objemom 5,2 litra so suchou olejovou vanou a dvojspojkovou prevodovkou.

Začiatkom minulého roka Lamborghini Huracán prešlo modernizáciou, v ktorom sa výkon štandardnej verzie zvýšil na 471 kW (640 k). Dostala sa tak k staršiemu modelu Performante. Z ponuky vypadol a ani po takmer dvoch rokoch sa k nej nevrátil. Namiesto toho talianska automobilka uviedla verziu s prívlastkom STO zreteľne inšpirovanú motoršportom.

Novinka sa od klasického talianskeho býka navonok výrazne líši. Má kompletne prepracovaný rozšírený bodykit, v ktorom predný nárazník tvorí jednu časť spolu s kapotou a blatníkmi. Upravený bol aj opačný koniec karosérie. Dominuje mu dvojpodlažné prítlačné krídlo, zatiaľ čo veľký prívod vzduchu hľadí na strechu.

Samozrejme, tieto zmeny neboli iba dizajnom. Výrobca výrazne zmenil ich aerodynamiku; v porovnaní s verziou Performante ponúka Huracán STO o 53% vyšší príkon. Súčasne však vzduch rezne o 37% efektívnejšie. Starší model predčí aj hmotnosťou, v suchom stave váži iba 1 339 kilogramov. To znamená úsporu 43 kg. Môžu za to nielen ľahké materiály karosérie vyrobené z viac ako troch štvrtín uhlíka, ale aj horčíkové kolesá alebo ľahký interiér.

V zadnej časti kabíny predstaveného modelu je rúrkový rám.

Zdroj: Lamborghini

S pekným pomerom kilogramov a výkonom 2,09 kg / k má vozidlo dvojmiestny kokpit obsahujúci okrem pokročilého telemetrického systému aj množstvo uhlíka, Alcantary alebo čalúnenia napodobňujúceho vzhľad uhlíkových vlákien. Samozrejmosťou by mala byť široká škála možností individualizácie prostredníctvom programu Ad Personam. To sa netýka iba výbavy alebo kabíny, ale aj laku karosérie s možnosťou pridania závodného štylizovaného vinylu. Naostrená technológia však bude bežná.

Priestor závodného génu má akusticky okorenený atmosférický desaťvalec so zdvihovým objemom 5,2 litra a suchý olejový kúpeľ uprostred hliníkovo-uhlíkového podvozku. Napriek predpokladom jeho posilnenia dosahuje nezmenené maximum 471 kW (640 k) pri 8 000 ot./min. Krútiaci moment sa dokonca znížil, pri otáčkach 6 500 otáčok za minútu. vrcholí hodnotou 565 Nm namiesto pôvodných šesťsto.

READ  Z Slovenského národného divadla Viva Musica je známy nový režisér!
Desaťvalcová verzia verzie STO by mala mať špeciálne vyladený zvuk.

Desaťvalcová verzia verzie STO by mala mať špeciálne vyladený zvuk.

Zdroj: Lamborghini

Medzikusom v hnacom reťazci zostala sedemspojková dvojspojková prevodovka. Na rozdiel od verzií Evo alebo Performante však hurikán STO posiela svoj výkon iba na zadné kolesá. Pre lepšie prispôsobenie charakteru vodiča boli pridané tri jazdné režimy: klasický STO, okruhový Trofeo a dažďový režim Pioggia. Mimochodom, kupé má rozloženie hmotnosti 41:59 v prospech hnanej nápravy.

Taliani hovoria o schopnosti prekonávať rekordy. Lambo akceleruje na stovku za rovné 3 sekundy, disciplínu 0-200 km / h si treba osvojiť za 9 s. Ručička rýchlomera dosahuje najvyššiu hodnotu 310 km / h. Taliani zároveň prezradili, že brzdenie z rýchlosti 100 km / h zvládne superšport na trati iba 30 metrov. Na zastavenie v dvojitom tempe potrebuje 110 m. Na starosti sú disky s rozmermi 390 x 34 mm vpredu a 360 x 28 mm na zadnej náprave. Pneumatiky Bridgestone Potenza (245/30 R20 a 305/30 R20) sú štandardom pre 20. roky.

Lamborghini Huracán STO.

Lamborghini Huracán STO.

Zdroj: Lamborghini

Huracán STO vďačí za spomalenie vďaka brzdám CCM-R z dielne Brembo, ktoré čerpajú zo skúseností z F1. Oproti bežným kusom z uhlíkovej keramiky majú niekoľko výhod. Lamborghini uvádza štvornásobok tepelnej vodivosti, o 60% vyšší odpor záťaže a o 25% vyššiu brzdnú silu. Schopnosť pozdĺžneho spomalenia sa zlepšila o 7%. Kupé má tiež ostrejšie riadenie ovplyvňujúce smer všetkých štyroch kolies, balík obsahuje tuhší podvozok alebo rýchlejšie fungujúci prevod.

Ako býva zvykom, okrem spomenutých niekoľkých špecifík spočíva jedinečnosť tohto talianskeho býka aj v jeho kúpnej cene. Pre európske trhy hovorí automobilka zo Sant’Agata Bolognese o sume 249 412 eur. Toto je číslo bez dane, takže skutočný základ sa bude pohybovať okolo úrovne 300 000. Lamborghini chce prvé exempláre dodať zákazníkom na jar budúceho roka.

READ  Medzi slovenskými sudcami už je koronavírus

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close