Ekonomika

Lada Niva Legenda: Niva bude opäť Niva. A budú až dvaja! – Časopis – Auto

Legendárna Lada Niva vyrábaná od roku 1977 je pre vás pravdepodobne stále Niva. Ale svojím menom je to skutočne zamotané. Ale veci sa práve dali do poriadku.

Po 18 rokoch sa z Lady 4×4 stane opäť Lada Niva. Dostane však prívlastok Legenda, aby sa zákazníci nemýlili s druhou generáciou Nivy, ktorá sa dlhé roky vyrába pod menom Chevrolet Niva. Autor: AvtoVaz

Niet pochýb o tom, že Lada Niva bola so svojou samonosnou karosériou a permanentným pohonom na obe nápravy prvým SUV na svete. Narodil sa v roku 1977, 17 rokov pred Toyotou RAV4. Do roku 2002 si užívala slávu aj so svojim menom. A malo by to tak byť aj naďalej. Koniec koncov, ruský AvtoVaz vyvinul svoju novú generáciu. Problém nastal, keď Rusi chceli svoju novinku poslať do výroby. Spoločnosť nemala peniaze. Novú Nivu tak zachránil americký koncern General Motors, ktorý v roku 1998 založil spoločný podnik s AvtoVazom. Bol to americký investor, ktorý zahájil výrobu druhej generácie. Ruská strana však takto stratila práva na obchodné meno Niva.

Chevrolet začal predávať Nivu v Rusku ako Chevrolet Niva a pôvodnej generácii, ktorá určite nemala v úmysle vystúpiť z línií Togliatti, nezostávalo nič iné, ako zmeniť názov na Lada 4 × 4. To bolo celých osemnásť rokov prísť. Oba modely pracovali vedľa seba. Nádej, že sa meno Niva vráti pod krídla Lady, začala svitať až potom, čo sa skupina GM Group rozhodla ukončiť svoje aktivity v Rusku a AvtoVazom minulý rok tiež súhlasil s predajom svojho 50-percentného podielu v spoločnom podniku. Ruská strana na ňom pristála, čo tiež znamenalo, že v jej portfóliu bolo opäť meno Niva. Ruská automobilka neváhala a okamžite to využila.

READ  Nedostatok nekategorizovaných dátových mračien Ekonomická obnova pre čierne komunity

Lada už v lete premenovala Chevrolet Niva na Lada Niva. Otázkou však zostávalo, čo bude s Ladou 4 × 4, keďže jej výroba bude pokračovať, a to aj pri mnohých novinkách. Teraz už vieme. Postaral sa o to dobre informovaný ruský profil AvtoVaz News na sociálnej sieti VKontakte, ktorý prezradil, že na montážnych linkách v Togliatti už chýbajú Lady 4 × 4 modelový rok 2021, ktoré sú okrem štítku 4 × 4 doplnené plaketou Niva Legend. Zákazníci dostanú to, čo vždy chceli – aby pôvodná Niva bola opäť Niva – a zároveň si to nemýlia s druhou generáciou. Je to podobný trik, aký používala Škoda v Octavii a Octavii Classic. Ale aj mnoho ďalších výrobcov.

Nebude to tak navždy. O dva alebo tri roky nahradí oba modely so spoločnou a dobre zamotanou históriou jediný nový nástupca. Tie súčasné sú nepochybne veľmi zastarané. Napríklad „vďaka“ 1,7-litrovému 4-valcu a 5-stupňovej prevodovke. Takže aj „novému“ Nive, ktoré je o 25 rokov mladšie ako pôvodné, trvá zrýchlenie na stovku nekonečných 19 sekúnd. Novinka, ktorá bude vychádzať z konceptu Lada 4 × 4 Vision z roku 2018, bude neporovnateľne modernejším autom postaveným na platforme Dacie Duster. Milovníkov klasiky však pravdepodobne originál ešte bude mrzieť, pretože redukčná prevodovka či tuhé nápravy sa určite vrátia v čase.

Lada Niva - 40 rokov

Lada Niva - 40 rokov

Páči sa vám tento článok? Podporte prosím kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať vám denné správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme tiež vašu podporu.
Ďakujem za akýkoľvek finančný príspevok.

READ  Koncern chce údajne predať niekoľko značiek

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close