Veda

„Ľadovec súdneho dňa“ veľkosti Floridy visí „za nechty“: vedci

a ľadovec v Antarktíde Rýchle topenie, ktorého rýchle topenie sa predpokladá v najbližších rokoch, vyvolalo medzi vedcami rozšírené obavy, podľa ktorých jeho kolaps bude predstavovať značné riziká. globálna hladina mora,

Ľadovec Thwaites, nazývaný „Ľadovec súdneho dňa“ kvôli riziku kolapsu, je schopný zvýšiť hladinu svetových morí o niekoľko stôp, ak sa úplne roztopí. zverejnil štúdiu v časopise prírodná geológia uvedené. Vedci, ktorí dlhé roky sledujú ústup ľadovca, sa obávajú straty ľadovej pokrývky veľkosti Floridy.

Robert Larter povedal: „Thwaites sa dnes skutočne chytá za nechty a mali by sme očakávať, že v budúcnosti uvidíme veľké zmeny v malých časových mierkach – dokonca z jedného roka na druhý – akonáhle Ľadovec ustúpi z plytkého hrebeňa vo svojom koryte .“ , jeden zo spoluautorov štúdie British Antarctic Survey, v tlačovej správe.

Pri zrútení alpského ľadovca v Taliansku zahynulo šesť ľudí

Táto satelitná snímka z 1. februára 2022 od Európskej vesmírnej agentúry, anotovaná morským geofyzikom Robertom Larterom, ukazuje výskumné lode RVIB Nathaniel B. v oblastiach ľadových šelfov siahajúcich od ľadovca Thwaites v Antarktíde. Palmer a RV ukazujú Aaronovu pozíciu. „EIS“ označuje Východný ľadový šelf, kde sa v roku 2020 vykonalo veľa práce a o ktorom nedávno publikované štúdie naznačili, že sa v priebehu niekoľkých nasledujúcich desaťročí pravdepodobne rozpadne.

(Robert Larter/British Antarctic Survey, ESA prostredníctvom AP)

Thwaites už dlho znepokojuje vedcov od roku 1973, keď vedci prvýkrát začali spochybňovať dôsledky jeho kolapsu. Doomsday Glacier je najširší na Zemi a väčší ako štát Florida. Toto je však len jedna časť západoantarktického ľadovca, ktorá, ak by sa roztopila, by podľa NASA zdvihla hladinu morí až o 16 stôp.

Počas posledného desaťročia vedci zaznamenali satelitné pozorovania, ktoré ukazujú, že „rýchlo tečúci kmeň ľadovca sa od roku 2011 predĺžil, stenčil a rozšíril“. Výsledkom je, že po ústupe ľadovca bude v najbližších rokoch pravdepodobne nasledovať rýchle topenie. Za hrebeňom morského dna pod ľadovcom, ktorý ho drží nad vodou.

Kliknite sem a prečítajte si viac od The Washington Examiner

Keďže Thwaites je zamrznutý skôr na morskom dne ako na suchej zemi, je zraniteľnejší voči teplým oceánskym prúdom, ktoré roztápajú ľadovec zdola, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť kolapsu ľadovca. Táto krehká štruktúra znepokojuje vedcov už desaťročia, čím si vyslúžila prezývku „zraniteľná spodina západoantarktického ľadovca“.

Výskumníci sa vrátia na miesto, aby zhromaždili vzorky oceánov, aby určili, kedy došlo k poslednému rýchlemu návratu, dúfajúc, že ​​predpovedajú budúce zmeny a zabránia katastrofickým zmenám hladiny mora.

READ  Vedci tvrdia, že tieto záhadné diamanty prišli z vesmíru

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close