Svet

Látku, ktorou bol Navaľnyj otrávený, našli iba na fľaši z hotela

Otrava pravdepodobne nastala skôr, ako sa očakávalo.

19. septembra 2020 alebo 20:33 TASR

MOSKVA. Jedovatá látka, ktorá zjavne otrávila vodcu ruskej opozície Alexej Navaľnyj, bol nájdený iba na fľaši pochádzajúcej z jeho hotelovej izby v Tomsku.

V rozhovore pre ruskú televíziu Dožď o tom informovala hovorkyňa Navaľného Kava Jarmyšová. Uviedla, že na iných predmetoch v miestnosti sa nenašli stopy jedu.

„Veľa vecí, ktoré boli v Alexejovej izbe, prakticky všetky veci, ktoré bolo možné odniesť a ktoré pravdepodobne použil, boli zabalené, odnesené a odoslané zamestnancami nadácie FBK, ktorí sa nachádzali v Tomsku,“ uviedla Jarmysová.

Uviedla, že Navaľného osobné veci a jeho batožina boli s ním prevážané na palube lekárskeho lietadla, ktoré ho 22. augusta previezlo z mesta Omsk do Berlína, „preto je zrejmé, že o ničom inom sa nenašiel žiadny iný dôkaz“.

Zverejnili video

Súvisiaci článok Navaľnyj bol vo svojej hotelovej izbe zrejme otrávený balenou vodou Čítať

Na otázku, prečo neinformovali o náleze stôp jedovatej látky na fľaši už skôr, Jarmyšová odpovedala, že sa rozhodli zverejnenie tejto informácie koordinovať s Navaľným. Do 7. septembra bol v lekársky vyvolanom umelom spánku.

Správu o náleze jedu na plastovej fľaši zverejnili vo štvrtok prostredníctvom videa na profile námorného Instagramu. Otrava sa teda pravdepodobne stala ešte skôr, ako si jeho spolupracovníci doteraz mysleli, keď predpokladali, že jed mu naservírovali pri čaji na letisku v sibírskom meste Tomsk, odkiaľ mal v auguste odletieť do Moskvy. 20.

Navalnyho spolupracovníci prehľadali hotelovú izbu krátko po tom, ako sa dozvedeli, že mu na palube lietadla bolo nevoľno a potom upadol do kómy. Lietadlo preto muselo núdzovo pristáť v meste Omsk, kde bolo okamžite hospitalizované.

READ  Pes po uhryznutí príde o nohy v dôsledku infekcie. Šelma zabila aj jeho švagra

„Rozhodli sme sa zhromaždiť všetko, čo môže byť iba hypoteticky užitočné, a postúpiť to lekárom v Nemecku. Bolo úplne zrejmé, že tento prípad nebude v Rusku vyšetrovaný,“ uvádza sa v popise videa zverejneného vo štvrtok 17. septembra.

Otrávili ho nováčikom

Video zachytáva členov námorného tímu, ktorí prehľadávali jeho hotelovú izbu v Tomsku, a zbalil niekoľko predmetov do ochranných rukavíc, ktoré by podľa nich mohli byť neskôr použité na vysvetlenie zlého zdravotného stavu námorníctva.

Navaľnyj je momentálne hospitalizovaný v súkromnej nemocnici Charité v Berlíne, kam bol letecky prevezený 22. augusta.

Nemecko nedávno oznámilo, že Navaľnyj bol otrávený nervovo-paralytickou látkou nováčikov. Kremeľ odmieta možnosť otravy Navalmi.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close