Svet

Lavrov odstúpil z rokovaní G20 po tom, čo poprel, že Rusko spôsobuje potravinovú krízu | G20

Ruský minister zahraničia odišiel zo stretnutia popredných ekonomík G20 po tom, čo svojim kolegom povedal o ruskej invázii. Ukrajina Za globálnu hladovú krízu sa nenesie žiadna zodpovednosť a sankcie určené na izoláciu Ruska sa rovnajú vyhláseniu vojny.

Piatkové stretnutie so Sergejom Lavrovom Prvá priama konfrontácia s vodcami zo Západu, odkedy Rusko zaútočilo na Ukrajinu, a obvinil Západ z hysterickej kritiky toho, čo označil za oprávnené kroky Moskvy.

V krátkom prejave na stretnutí, ktoré organizovala Indonézia na Bali, Lavrov povedal: „Západ nechce, aby prebehli rokovania, ale chce poraziť Ukrajinu. Rusko Na bojisku – ako sú vyjadrené oba názory – sa Západ možno nemá o čom baviť.“

Vysoký ruský diplomat, ktorý na stretnutí sedel medzi Saudskou Arábiou a Mexikom, tiež obvinil Ukrajinu, že na ňu tlačí, aby v konflikte „použila svoje zbrane“. Odišiel, keď začala hovoriť nemecká ministerka zahraničia Annalena Baerbachová.

Potom Baerbock povedal: „To je pravda [Lavrov] Zdôrazňujúc fakt, že väčšina rokovaní prebiehala mimo sály, zo strany Ruska nebola ani milimeter ochoty hovoriť. Povedal, že nálada v rokovacej sále bola 19:1 proti ruskej invázii, a to aj napriek nezhodám ohľadom sankcií.

Lavrov povedal, že prišiel na Bali, aby si uvedomil, „ako dýcha Západ“. Bolo jasné, že Západ to nevyužil G20 Je to na účely, na ktoré bol vytvorený, povedal Lavrov. Účastníci z rozvojových krajín tento prístup nepodporili, povedal.

„Útočníci, útočníci, útočníci. Takých vecí sme dnes počuli málo,“ povedal pri opise prejavov svojich západných kolegov. Povedal, že niektoré prejavy boli prednesené pre dramatický efekt, pričom ako hlavný príklad poukázal na Borisa Johnsona. „No, dal výpoveď, nech sa páči,“ povedal Lavrov. „Všetci hovorili, že Rusko by malo byť izolované. Borisa Johnsona však doteraz izolovala jeho vlastná strana.

READ  Cudzinci prilietajúci lietadlom do Thajska už nebudú musieť vypĺňať formulár Tor Mor 6

Veľká časť stretnutí a diskusií sa venovala pokusom povoliť Rusku export. Zásoby ukrajinského obilia Cez voľne chránený námorný kanál v Čiernom mori. Ale rozhovory, vedené väčšinou Tureckom a OSN, pokračovali týždne bez pokroku.

Lavrov povedal: „Ukrajina musí ukončiť blokádu svojich prístavov, odmínovať ich alebo zabezpečiť prechod cez míny.“

Potom Rusko a Turecko zabezpečia bezpečnosť nákladných lodí mimo ukrajinského suverénneho územia, aby sa mohli pohybovať ďalej do Stredozemného mora, povedal. Stretnutie Lavrova s ​​tureckým ministrom zahraničných vecí Mevlütom Çavuşogluom na Bali však neviedlo k žiadnemu okamžitému pokroku.

Lavrov poprel, že spor bol ústredným faktorom v širšom globálnom nedostatku obilia a uviedol, že obmedzené obilie predstavuje 1 % celosvetovej ponuky.

Západní diplomati tvrdia, že Rusko považuje krádež ukrajinského obilia a blokovanie jeho exportu za kroky, ktorých cieľom je oslabiť ukrajinskú ekonomiku a zvýšiť náklady západným krajinám na dotovanie tejto krajiny v ťažkostiach. Minister zahraničných vecí USA na plenárnom zasadnutí Anthony BlinkenMoskva trvala na uvoľnení ukrajinského obilia do sveta.

Predstaviteľ povedal, že Blinken sa obrátil priamo na Rusko: „Našim ruským kolegom: Ukrajina nie je vaša krajina. Jej obilie nie je vaše obilie. Prečo blokovať prístavy? Musíte obilie vypustiť.“

Lavrov zase povedal, že Rusko nemôže vyvážať svoje vlastné obilie kvôli západným sankciám, ako napríklad, že lode nie sú poistené alebo zastavujú v zahraničných prístavoch.

Šéf EÚ pre zahraničné veci Joseph Borrell odpovedal, že sankcie EÚ „nezakazujú dovoz ruského tovaru alebo hnojív ani platby za takýto ruský vývoz“. Rusko podľa neho obsadilo chlebník sveta a premenilo námorné cesty Čierneho mora na vojnovú zónu.

Západní lídri sa odmietli pripojiť k Lavrovovi na skupinovej fotografii, ale na stretnutí vyjadrili väčšiu ochotu obhajovať svoju prítomnosť, proti úplnému bojkotu, než aby ich podporili iné neutrálne štáty.

READ  Najlepší virológ Troston: Jeho cieľom je infekčné ochorenie po očkovaní

Baerbach napríklad pred stretnutím povedal: „Som tu so svojimi európskymi kolegami ako nemecký minister zahraničných vecí, aby sme dokázali, že medzinárodnú scénu nenecháme na Rusko.“

Prihláste sa na odber prvého vydania nášho bezplatného denného bulletinu – každý týždeň o 7:00 BST

Lavrov by sa bližšie nezmienil o prístupe Západu, ale o prístupe iných veľkých mocností, akými sú Čína, Saudská Arábia a India. Lavrov sa stretol s čínskym ministrom zahraničných vecí Wang Yi, povedal mu o „realizácii kľúčových úloh špeciálnych vojenských operácií“ na Ukrajine a zopakoval rétoriku Kremľa, že jej cieľom je „degradovať“ krajinu.

Lavrovova návšteva Bali mala byť prípravou na možnú návštevu Vladimira Putina na novembrovom summite G20. Nie je jasné, či sa Putin zúčastní osobne alebo prostredníctvom videa.

Ministerka zahraničných vecí Spojeného kráľovstva Liz Trussová opustila stretnutie predčasne, aby sa vrátila do Londýna, kde sa bude uchádzať o post premiéra. Opustil Sira Tima Barrowa, úradníka ministerstva zahraničných vecí, aby zastupoval Britániu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close