Svet

Leopardi sa vracajú do Indie po 70 rokoch strávených v Namíbii

India a Namíbia podpísali dohodu o privedení leopardov späť do lesov juhoázijskej krajiny, kde pred 70 rokmi veľká mačka vyhynula.

Osem afrických leopardov bude v auguste prevezených z Namíbie do Indie na účely chovu v zajatí v prírodnej rezervácii Kuno National Park (KNP) v stredoindickom štáte Madhjapradéš, podľa dohody podpísanej v stredu.

V rámci ambiciózneho plánu sa očakáva, že do parku bude privezených z Južnej Afriky ďalších 12 afrických leopardov, hoci formálna dohoda medzi oboma krajinami ešte nebola podpísaná, uviedli indickí predstavitelia.

KNP Wildlife Sanctuary je nový indický domov afrických leopardov, ktorý je v súlade s usmerneniami Medzinárodnej únie na ochranu prírody (IUCN), ktoré zahŕňajú kvalitu lokality, hojnú korisť a rozsiahle trávnaté plochy.

„Hlavným cieľom programu reintrodukcie gepardov je vytvoriť životaschopnú populáciu gepardov v Indii, čo gepardom umožní hrať svoju funkčnú úlohu vrcholového predátora,“ uvádza sa vo vyhlásení indického ministerstva životného prostredia.

Očakáva sa, že príchod leopardov sa bude zhodovať s oslavami 75. Dňa nezávislosti Indie 15. augusta 2022.

Po podpísaní dohody v Namíbii s namíbijským vicepremiérom Netumbo Nandi-Ndaitwahom, indický minister životného prostredia Bhupender Yadav na Twitteri uviedol: „Gepard v Indii oživí ekologickú dynamiku krajiny dokončením 75 nádherných rokov nezávislosti, obnovením náročnej krajiny. vlajkový druh“.

Ďalší tweet uviedol: „Opätovné vysadenie geparda v Indii má väčší cieľ obnoviť ekologickú funkciu v indických pastvinách stratených v dôsledku vyhynutia ázijských leopardov. Je to v súlade s usmerneniami IUCN o ochranných translokáciách.“

Podľa vyjadrenia ministerstva životného prostredia môže KNP v súčasnosti ubytovať až 21 leopardov, no po obnove rozsiahleho územia sa jeho kapacita zvýši na približne 36.

Najrýchlejšie suchozemské zviera, leopard, rýchlo vymiera a je klasifikovaný ako zraniteľný druh podľa Červeného zoznamu ohrozených druhov IUCN. Vo voľnej prírode žije odhadom 7000 leopardov, všetky v Afrike.

READ  Ramaphosa hovorí, že Južná Afrika bola požiadaná, aby bola sprostredkovateľom medzi Ruskom a Ukrajinou

Pokles počtu leopardov na celom svete sa vo veľkej miere pripisuje strate biotopov a pytliactvu. Pytliactvo, strata biotopov a nedostatok potravy viedli k vyhynutiu zvierat v Indii.

Predpokladá sa, že v indických lesoch sa v 16. storočí pohybovalo viac ako 10 000 ázijských leopardov.

Počet leopardov v Indii v 19. storočí klesol, a to najmä v dôsledku pytliactva miestnych indických kráľov a vládnucich britských úradov.

Posledné tri ázijské leopardy ulovil indický kráľ v strednej Indii v roku 1948. V roku 1952 bol gepard v krajine oficiálne vyhlásený za vyhynutého.

Asi tucet ázijských leopardov je teraz ponechaných vo voľnej prírode – všetci v Iráne.

V roku 2010 sa India začala usilovať o oživenie populácie leopardov v rezervácii KNP Wildlife Sanctuary zavedením afrických leopardov. V roku 2012 však indický súd projekt zastavil a poznamenal, že by bol v rozpore s plánmi na zavedenie levov do svätyne.

V roku 2020 indický najvyšší súd oznámil, že africké leopardy by mohli byť skúšobne zavedené na „starostlivo vybranom mieste“ v Indii. Odvtedy sa India snaží vyvážať afrických leopardov.

Tentoraz bude plán na zavedenie afrických leopardov do Indie úspešný a indickí predstavitelia dúfajú, že sa krajine podarí oživiť svoju leopardiu populáciu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close