Hlavné správy

Leteckú políciu nad Slovenskom zabezpečujú stíhačky českého letectva JAS-39C/D Gripen

České letectvo bude chrániť vzdušný priestor svojho východného suseda spolu s poľským letectvom, ktoré začiatkom tohto roka v apríli schválilo leteckú policajnú misiu.

Vláda ČR 27. júna 2022 schválila slovenskú požiadavku na ochranu slovenského vzdušného priestoru. Žiadosť sa stala oficiálnou po stretnutí slovenského ministra obrany Jaroslava Naga s jeho českou kolegyňou Janou Černochovou.

České letectvo bude chrániť vzdušný priestor svojho východného suseda spolu s poľským letectvom, ktoré začiatkom tohto roka v apríli schválilo leteckú policajnú misiu. Policajná letecká misia nad Slovenskom je po podobných misiách na ostrove a v Litve treťou zámorskou leteckou policajnou misiou českých vzdušných síl. Letecké hliadky nad Slovenskom začnú v septembri tohto roku a potrvajú do konca roka 2023; Misia sa však môže odložiť až do konca roka 2024 kvôli problémom s dodávkami F-16 na Slovensko.

České letectvo v úlohe použije svoju jedinú stíhačku – JAS-39C/D Gripen. Letecké hliadky z Čáslavskej leteckej základne bude zabezpečovať česká národná QRA, nachádzajúca sa 200 km od slovenských hraníc – Grpeny, ktoré môže slovenská QRA využívať, stále plnia svoju misiu v Pobaltí. Významná čáslavská letecká základňa má malý logistický problém: štartovacia dráha sa nachádza na západe, takže českí piloti musia pri štarte zmeniť dráhu letu. Možnosť využitia miestnych slovenských leteckých základní Kučina a Sliak však zostáva na stole po návrate Česka z Litvy. Pozoruhodné je, že Letecká základňa Sliač bude modernizovaná pre budúci prílet už zakúpených slovenských F-16 Block 70/72. České letectvo v súčasnosti prevádzkuje päť Gripenov na leteckej policajnej misii nad Litvou, ktorá trvala do konca septembra. Flotila krajiny pozostáva zo 14 Gripenov (12x verzia C a 2x D dvojmiestna verzia). Jedna bojová sila má svoje obmedzenia.

READ  Vládna agentúra na Slovensku sa zameriava na útoky ransomvéru - EURACTIV.com

Letecké hliadky nad Slovenskom plánovalo vykonávať výlučne poľské letectvo. Poľskí stíhači sa však ocitli „prepracovaní“ hliadkovaním na vlastnom území (hraničné Rusko (Kaliningrad), Bielorusko a Ukrajina). Preto bola do QRA vybraná aj Česká republika ako krajina politicky a kultúrne bližšia Slovensku.

Letecká základňa v Poznani, kde poľskí piloti vykonávajú air policing, je od slovenských hraníc vzdialená 400 km – dvakrát viac ako české letectvo. Rôzne zdroje tvrdia, že Česká republika a Poľsko požiadali o rozdelenie slovenského vzdušného priestoru na dve zóny – české letectvo bude hliadkovať v juhozápadnom regióne (vrátane hlavného mesta krajiny Bratislavy) a poľské letectvo bude hliadkovať v severovýchodnom regióne (pravdepodobne vrátane slovenského -Ukrajinčina). hranice). Slovenská strana však s oddelením nesúhlasí a obe krajiny chcú pokryť celé územie a v prípade potreby koordinovať lety spoločne. Podrobnosti o hliadke budú upresnené a uvedené v exkluzívnej zmluve, ktorá bude podpísaná v auguste. Podobná dohoda bola medzi Českom a Slovenskom podpísaná už v roku 2019.

České aj slovenské vzdušné sily dostanú v blízkej budúcnosti nové stíhačky.

Vzdušné sily SR si v roku 2018 objednali 14 lietadiel F-16 Block 70/72, ktoré nahradili ich flotilu MiG-29AS. Vylodenie slovenských Fulcrumov sa očakáva od tohto leta, keďže ruská invázia na Ukrajinu spôsobila logistické problémy s jej údržbou. Lietadlo (dodali ho ruskí technici). Pandémia Covid-19 však spôsobila problémy výrobe slovenských viperov: v skutočnosti sa očakáva, že prvé lietadlá, ktoré mali do krajiny doraziť v rokoch 2022/23, budú teraz dodané v prvej polovici roku 2024. F-16 budú pripravené slúžiť národnej QRA v roku 2025.

Česko sa medzitým rozhodlo nakúpiť 24 stealth stíhačiek F-35 Lightning II a rozšíriť národné bojové sily o stíhaciu letku. O presných detailoch potenciálneho nákupu sa ešte musí diskutovať.

Fotografický kredit: US Air Force

dôkazy:

READ  Kanadské zlato: Pripomína si majstrovstvá sveta juniorov v roku 1997

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close