Technológie

Letný slnovrat 2022: Čo to je a aký je to dôležitý?

21. jún je na severnej pologuli letný slnovrat. Letný slnovrat označuje začiatok leta a nastáva, keď je Zem naklonená smerom k slnku. V miernych oblastiach je letný slnovrat, keď slnko dosiahne svoj najvyšší bod na oblohe.

Zem sa točí okolo Slnka pod uhlom. Polovica roka je preto severná pologuľa naklonená k slnku, takže na severnej je leto a na južnej zimnej. Neskôr v roku sa severná pologuľa nakloní mimo Slnka, čím sa na severnej pologuli vytvorí zima a na juhu leto.

Súmraky sa vyskytujú dvakrát do roka: jeden v zime a druhý v lete a navzájom sa menia v závislosti od toho, na ktorej pologuli žijete. Najdlhší deň v roku pripadá na letný slnovrat, pretože na Zemi je najdlhší denný deň. Počas dňa.

Sankranti sa v mnohých kultúrach považuje za významné obdobie roka a je poznačené festivalmi a obradmi po celom svete. Je zaujímavé, že premiér Narendra Modi vo svojom prejave v OSN v roku 2021 odporučil 21. jún ako Medzinárodný deň jogy, pretože je to najdlhší deň na severnej pologuli. Vianoce sa tiež konajú v deň letného slnovratu v Austrálii a iných krajinách južnej pologule.

Niektoré slovanské krajiny vrátane Poľska, Českej republiky a Slovenska oslavujú „Nok Kubali“ alebo Kubala v najkratšiu noc v roku, počas letného slnovratu. Mnohé z rituálov festivalu sú spojené s myšlienkou plodnosti a rituálnej očisty, ako aj zberom bylín, nakladaním ohňom a kúpaním v rieke.

READ  Homeworld 3 stále žije • Eurogamer.net

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close