Hlavné správy

Liečba včiel na východnom Slovensku

Novootvorené múzeum včelárstva predstavuje historické a moderné úle, všetky obývané včelími rodinami.

veľkosť písma:A|A+

Spoznať život včiel na historických včelniciach, prácu včelárov, ale aj zažiť epiterapiu ponúka návštevníkom múzeum živého včelárstva, ktoré otvorili začiatkom augusta v obci Moravány v okrese Michalovce na východnom Slovensku. Skanzen včelárstva vznikol vďaka aktívnej včelárskej komunite pod vedením starostu obce Vladimíra Cheklovského.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

„Nadšenci, nadšenci a rodiny s deťmi v skanzene nájdu včelín v podobe domčeka určeného na spanie a oddych v úľoch,“ uviedol konateľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Košice. KOCR KRT), Lenka Vargová Jurková o ponúkanej apiterapii, citoval TASR Newswire. „Stačí si ľahnúť do úľa, nadýchnuť sa medu, včelieho vosku a vzduchu s vôňou propolisu a počúvať. Tichý bzukot pod vami.“

V obecnom parku môžu návštevníci vidieť rôzne v minulosti používané piliny, figúrky a úle na seno, ale aj moderné úle, ktoré sú obývané včelími rodinami. „Včelári aj široká verejnosť môžu bezpečne vidieť život včiel s podrobnými informáciami a odborným výkladom,“ vysvetlila Várková Jurková, ktorú citovala TASR.

Ako dodal Čeklovský, o svoje včelárske skúsenosti sa s návštevníkmi podelia miestni včelári formou prednášok a praktických ukážok.

Podľa Várkovej Jurkovej KOCR KRT minulý rok otvorila podobný areál v Hrabušiciach na Spiši, ktorý zožal medzi verejnosťou „obrovský úspech“.

„Navštevujú ho deti, turisti, cyklisti a rodiny s organizovanými výletmi. Je to skvelý cieľ pre školské výlety a fakultatívne výlety na dlhé dovolenky. Preto dúfame, že Moravské zemské múzeum sa stane rovnako obľúbeným cieľom Zemplína,“ uzavrel. ako citovala TASR.

READ  Člen Gymnastického klubu Pegasus Oakley Banks reprezentuje Veľkú Britániu na Európskych olympijských hrách mládeže


Súvisiaci článok Slovensko: Kde včely bzučia a med tečie Čítaj viac

Fascinujúci sprievodcovia po Slovensku

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close