Hlavné správy

Liečba včiel na východnom Slovensku

Novootvorené múzeum včelárstva predstavuje historické a moderné úle, všetky obývané včelími rodinami.

veľkosť písma:A|A+

Spoznať život včiel na historických včelniciach, prácu včelárov, ale aj zažiť epiterapiu ponúka návštevníkom múzeum živého včelárstva, ktoré otvorili začiatkom augusta v obci Moravány v okrese Michalovce na východnom Slovensku. Skanzen včelárstva vznikol vďaka aktívnej včelárskej komunite pod vedením starostu obce Vladimíra Cheklovského.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

„Nadšenci, nadšenci a rodiny s deťmi v skanzene nájdu včelín v podobe domčeka určeného na spanie a oddych v úľoch,“ uviedol konateľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Košice. KOCR KRT), Lenka Vargová Jurková o ponúkanej apiterapii, citoval TASR Newswire. „Stačí si ľahnúť do úľa, nadýchnuť sa medu, včelieho vosku a vzduchu s vôňou propolisu a počúvať. Tichý bzukot pod vami.“

V obecnom parku môžu návštevníci vidieť rôzne v minulosti používané piliny, figúrky a úle na seno, ale aj moderné úle, ktoré sú obývané včelími rodinami. „Včelári aj široká verejnosť môžu bezpečne vidieť život včiel s podrobnými informáciami a odborným výkladom,“ vysvetlila Várková Jurková, ktorú citovala TASR.

Ako dodal Čeklovský, o svoje včelárske skúsenosti sa s návštevníkmi podelia miestni včelári formou prednášok a praktických ukážok.

Podľa Várkovej Jurkovej KOCR KRT minulý rok otvorila podobný areál v Hrabušiciach na Spiši, ktorý zožal medzi verejnosťou „obrovský úspech“.

„Navštevujú ho deti, turisti, cyklisti a rodiny s organizovanými výletmi. Je to skvelý cieľ pre školské výlety a fakultatívne výlety na dlhé dovolenky. Preto dúfame, že Moravské zemské múzeum sa stane rovnako obľúbeným cieľom Zemplína,“ uzavrel. ako citovala TASR.

READ  Guru výcvikového strediska | Edwards bol vymenovaný za kapitána Anglicka do 20 rokov pre rok 2023


Súvisiaci článok Slovensko: Kde včely bzučia a med tečie Čítaj viac

Fascinujúci sprievodcovia po Slovensku

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close