Veda

Lincoln Grand Cinema vyžaduje, aby diváci na určitých predstaveniach boli očkovaní. Filmy

Áno, domáce zvieratá a iné zvieratá môžu dostať koronavírus, ktorý spôsobuje COVID-19, no zdravotníci tvrdia, že riziko jeho šírenia na ľudí je nízke.

Psy, mačky, fretky, králiky, vydry, hyeny či belorítky patria medzi zvieratá, ktoré boli po nakazení infikovanými ľuďmi vo väčšine prípadov pozitívne testované.

Aj keď sa nemusíte veľmi obávať, že dostanete COVID-19 od vášho domáceho maznáčika, oni by sa mali obávať, že ho dostanú od vás. Podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb by sa ľudia s potvrdeným alebo suspektným ochorením COVID-19 mali vyhýbať kontaktu s domácimi zvieratami, hospodárskymi zvieratami a voľne žijúcimi zvieratami, ako aj inými ľuďmi.

„Ak sa nepribližujete k inej osobe, pretože ste chorý alebo by ste mohli byť odhalený, nepribližujte sa k inému zvieraťu,“ hovorí Dr. Scott Weiss z Ontario Veterinary College.

Nie všetky infikované domáce zvieratá ochorejú a vážne ochorenie je extrémne zriedkavé. CDC hovorí, že domáce zvieratá vykazujúce príznaky zvyčajne ochorejú mierne.

Niektoré zoologické záhrady v USA a inde dali zaočkovať veľké mačky, primáty a iné zvieratá, o ktorých sa predpokladá, že sú vystavené riziku nákazy vírusom pri kontakte s ľuďmi.

Tento konkrétny koronavírus prvýkrát preskočil zo zvierat na ľudí a spôsobil pandémiu, pretože vírus sa tak ľahko šíri medzi ľuďmi. Zo zvierat na ľudí sa však neprenáša ľahko. Podľa Waze sú norky jediným známym zvieraťom, ktoré chytilo vírus od ľudí a šírilo ho späť.

Tri krajiny v severnej Európe hlásili prípady šírenia vírusu z ľudí na norky na norkových farmách. Vírus sa rozšíril na zvieratá a potom sa vrátil k farmárom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close