Hlavné správy

Liptovská zemiaková klobása dostáva ochrannú známku ES

Klobása Liptovsky Trophy vďačí za svoju mäsitú arómu a chuť sušienkam.

Po viac ako piatich rokoch úsilia bola špecialita Liptovského regiónu Liptovská trofej pridaná na zoznam chránených regionálnych pamiatok Slovenska. Tieto klobásy boli označené crackermi a korením so sezónou plnenia zemiakov. Chránené názvy (CHOP) a chránené zemepisné označenia (CHZO) EÚ v polovici februára.

John Blach, starosta obce Liptovský Mikule, prišiel s nápadom zaznamenať túto miestnu pochúťku, ktorá sa v angličtine nazýva Liptov Offal.

Súvisiaci článokStupava vyrába prvú kyslú kapustu s bezpečnostným štítkom čítaj viac

„V skutočnosti sme trochu žiarlili na Scalicu a ich Scolic treadnuk,“ uviedol Blues s odvolaním sa na spravodajca TASR. „Na festivale zemiakov vábkafest v roku 2015 sme začali uvažovať o tom, či nenájdete konkrétny regionálny produkt, ktorý by sa vyrábal iba v Lipte.“

Zoznam 23 slovenských výrobkov Zatiaľ tri etikety EC (CHOP, CHZO a DSG) majú syrový tlač z jahňacieho syra, Scalic treadelnek (koláč vyrobený z fermentovaného cesta, orechy zabalené a pečené na otvorenom ohni), červené víno Scalic Ruben, Oravské Gorbik (druh pečeného syra) ), Bratislavský Ronok (vynikajúce pečivo v tvare polmesiaca plnené orechmi alebo makom) a kyslá kapusta pripravená v Stupe Stupawske Zilla.

Zatiaľ čo sa syry vyrábajú všade na Slovensku, Liptovčania sa rozhodli, že ich región bude predstavovať tradičná špecialita, ktorá sa inde nevyrába, poznamenal Blch.

24. februára 2021 o 17:15 | Zostavené zamestnancami publika

READ  Náhľad: Slovensko vs. Malta - predpovede, skupinové správy, rebríčky

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close