Ekonomika

Litovská kancelária na Taiwane sa otvorí do konca tohto roka

Londýn, aug. 7 (CNA) Litva otvorí zastupiteľský úrad na Taiwane do konca roku 2021, hovorí námestník ministra zahraničných vecí pobaltského štátu Mandas Adomanas, čo odzrkadľuje túžbu oboch krajín nadviazať užšie vzťahy.

V online rozhovore pre CNA začiatkom tohto týždňa Adomanas uviedol, že na otváracom ceremoniáli sa zúčastní buď litovské ministerstvo zahraničia, alebo zástupca ministra na úrovni ministra ministerstva hospodárstva.

„Otvorenie kancelárie (na Taiwane) je dôležitou udalosťou,“ povedal Adomanas.

Napriek tomu, že nebolo prijaté rozhodnutie o tom, ktorý predstaviteľ sa akcie zúčastní, Adomanas, ktorý Taiwan niekoľkokrát navštívil, označil Taiwan za „veľmi vyspelú a veľmi živú, energickú demokraciu“ a povedal, že by sa rád vrátil k „krásnej“ krajine. „

Plánovaný zastupiteľský úrad Adomanas sa môže premenovať na „litovský zastupiteľský úrad“ alebo „litovský obchodný zastupiteľský úrad“, ale o tejto téme sa vo vláde stále diskutuje.

Povedal, že vedenie kancelárie po otvorení kancelárie bude mať na starosti litovské ministerstvo hospodárstva a inovácií.

„Sme si istí, že budeme schopní prehĺbiť ekonomické a kultúrne väzby rozvíjaním vzájomne rešpektujúcich vzťahov s Taiwanom,“ povedal Adomanas.

Dúfal, že kancelária na Taiwane bude organizovaná rovnako ako litovské ambasády v iných krajinách.

Adomanas uviedol, že vláda pobaltského štátu by mala zmeniť existujúce zákony a „vytvoriť tento nový typ organizácie“, pretože Litva a Taiwan nemajú žiadne diplomatické styky.

Adomanas uviedol, že pozmeňujúce a doplňujúce návrhy budú zaradené na vrchol preskúmania jeho programu po tom, ako parlament otvorí jesenné zasadnutie, a potom, ako budú schválené, sa vláda pokúsi do konca tohto roka otvoriť kanceláriu v Tchaj -peji.

20. júla minister zahraničných vecí Joseph Wu (燮 燮) oznámil otvorenie zastúpenia v Litve s cieľom rozšíriť vzťahy s pobaltskými štátmi Taiwan a ďalšími krajinami strednej Európy.

READ  Hovorca slovenskej vlády: Putin a Orbán rozdeľujú hranice Slovenska

Wu s názvom „Taiwanský zastupiteľský úrad v Litve“ hovorí, že kancelária bude sídliť vo Vilniuse, hlavnom meste Litvy.

Ide o prvé zastúpenie, ktoré sa otvorilo v Európe od založenia kancelárie Tilovan na Slovensku v roku 2003, konkrétny dátum jeho otvorenia však zatiaľ nebol stanovený.

Adomanas tento krok uvítal a povedal, že je to „najlepší znak prehlbovania vzťahov a významu Litvy pre politický radar Taiwanu“.

Koncom júla dorazilo na Taiwan 20 000 dávok vakcíny AstraZeneca Covit-19 dodanej Litvou, čo je znak podpory Taiwanu nezávislosti Litvy počas studenej vojny.

„Podporujeme demokraciu, pretože náš vlastný štát sa zrodil z tohto globálneho hnutia za väčšiu demokraciu, slobodu, právny štát a ľudské práva,“ povedal Adomanas.

(Sen Yoon-Yu a Francis Huang)

Endetem / LS

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close