Veda

Ľudia, ktorí chrápu, s väčšou pravdepodobnosťou dostanú rakovinu: Štúdia

Podľa novej štúdie môžu byť ľudia, ktorí chrápu, vystavení zvýšenému riziku rakoviny.

obštrukčné spánkové apnoe je porucha spánku, ktorá každoročne postihuje milióny Američanov; Hlasité chrápanie, dýchanie a ospalosť počas dňa.

Príznaky sú spôsobené blokádou dýchacích ciest, keď ľudia spia, čo vedie k tomu, že ľudia prestávajú dýchať počas noci. Hoci je to nepríjemné pre tých, ktorí s ním žijú – a pre tých, ktorí zdieľajú životný priestor – vedci sa domnievajú, že by to mohlo byť príznakom rakoviny.

Podľa štúdie sú najviac ohrození ľudia, ktorí majú nadváhu alebo obezitu, cukrovku, fajčia alebo konzumujú veľké množstvo alkoholu. Lekárska konferencia v Barcelone v pondelok. Švédski odborníci tvrdia, že chrápanie môže súvisieť s nedostatkom kyslíka, ktorý chrápajúci v noci dostávajú.

Podľa novej štúdie môže byť chrápanie spojené s rakovinou.
Getty Images

V Spojených štátoch má spánkové apnoe asi 30 miliónov ľudí, ale iba 6 miliónov ľudí je diagnostikovaných s týmto stavom. Americká lekárska asociácia,

Preskúmali sa údaje od 62 811 pacientov vo Švédsku – päť rokov pred začatím liečby poruchy. Zistilo sa, že ľudia trpiaci ťažkým prípadom poruchy mali vyššie riziko vzniku krvných zrazenín v žilách – potenciálne život ohrozujúceho stavu.

Dr. Andreas Palm, výskumník a hlavný konzultant z Uppsalskej univerzity vo Švédsku, povedal, že je už známe, že pacienti s OSA sú vystavení zvýšenému riziku rakoviny.

„Nie je však jasné, či je to spôsobené OSA alebo súvisiacimi rizikovými faktormi rakoviny, ako je obezita, kardiometabolické ochorenie a faktory životného štýlu,“ vysvetlil. tlačová správa v pondelok, „Naše zistenia naznačujú, že nedostatok kyslíka v dôsledku OSA je nezávisle spojený s rakovinou.“

Vedci rozdelili pacientov do dvoch skupín. V jednej skupine bolo 2 093 pacientov, ktorí mali poruchu a bola im diagnostikovaná rakovina predtým, ako im bola diagnostikovaná OSA. Podľa štúdie kontrolná skupina mala poruchu, ale nemala rakovinu.

READ  Americký koronavírus: Viac ako polovica štátov hlási viac nových prípadov, keď sa krajina blíži k 200 000 úmrtiam

Štúdia merala počet pacientov s problémami s dýchaním počas spánku a ohodnotila ich v indexe Apnea Hypopnea Index (AHI).

OSA môže byť nielen nepríjemná, ale môže byť aj znakom niečoho zlovestnejšieho.
OSA môže byť nielen nepríjemné, ale môže byť aj príznakom niečoho vážnejšieho.
Getty Images/IEEM

Tiež sledovali, ako často hladina kyslíka v krvi každú hodinu klesla o 3 % aspoň na 10 sekúnd – index kyslíkovej desaturácie (ODI).

Podľa výsledkov – výskumníci brali do úvahy aj faktory ako telesná veľkosť, iné zdravotné problémy a socioekonomický stav – pacienti s rakovinou mali vo všeobecnosti viac prerušení spánku a závažnejšiu OSA.

,[These patients] Index apnoe a hypopnoe je v priemere 32 oproti 30 a meria sa indexom desaturácie kyslíkom 28 oproti 26,“ povedal Palm. „V ďalšej analýze podskupín rakovina pľúc (38 oproti 27), rakovina prostaty (28 oproti 24) a ODI bol vyšší u pacientov s malígnym melanómom (32 oproti 25).

Výskumníci však uviedli, že štúdia nemôže preukázať, že OSA spôsobuje rakovinu – iba to, že je spojená – faktory životného štýlu, ako je fyzická aktivita a preferencie potravín, neboli plne zahrnuté do štúdie.

Výskumný tím plánuje ďalší výskum so zvýšeným počtom pacientov a bude ich časom sledovať.

„Spojenie medzi OSA a rakovinou je menej známe ako spojenie s chorobami srdca a krvných ciev, inzulínovou rezistenciou, cukrovkou a stukovatením pečene,“ povedal Palm. „Preto je potrebný ďalší výskum a dúfame, že naša štúdia povzbudí ďalších výskumníkov, aby skúmali túto dôležitú tému.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close