Hlavné správy

Luteránska solidarita so suchom postihnutými južne od Madagaskaru

Slovenská cirkev podporuje distribúciu jedla najzraniteľnejším ľuďom na šiestich madagaskarských synodách

(LWI) – Luteránska solidarita medzi cirkvami na Slovensku a na Madagaskare poskytla núdzovú potravinovú pomoc, aby sa dostala k najzraniteľnejším ľuďom v oblastiach postihnutých suchom.

Madagaskarská luteránska cirkev (MLC) nedávno distribuovala potravinové balíky do odľahlých oblastí na svojich šiestich synodách s podporou Evanjelickej cirkvi Oxburgského vyznania v Slovenskej republike. Finančné prostriedky na tento projekt boli zhromaždené vo všetkých luteránskych cirkvách na Slovensku. Podľa Svetového potravinového programu OSN trpí južný Madagaskar už viac ako štyri roky vážnym suchom, ktoré ohrozuje životy viac ako 1,2 milióna ľudí.

„Ľudia sú skutočne bezmocní. Chvíľu nepršalo, ľudia nemohli sadiť. Problém s vodou je vo všetkých biskupoch.

Pomoc poskytovaná týmto ľuďom je veľmi dôležitá. O jedlo je v súčasnej dobe veľký záujem, ľudia jedia divoké ovocie a listy vrátane kaktusov, aby zostali nažive, je potrebná naliehavá intervenciaAristide Ramahathanaharisova, koordinátor distribúcie núdzovej pomoci MLC

“Pomoc poskytovaná týmto ľuďom je veľmi dôležitá. Neprestali ďakovať cirkvi, dobrovoľníkom a predovšetkým ďakujú Bohu a všetkým, ktorí ich podporovali,” povedal. Je potrebná naliehavá intervencia, “dodal. .

Predseda slovenskej cirkvi, generálny biskup MGR. Evan Elko povedal: „Je nám veľkým potešením podporovať naše sestry a bratov na Madagaskare.“ Vyjadril nádej, že ostatné cirkvi vo Svetovej luteránskej federácii (LWF) budú povzbudzované, aby ponúkali takú jednotu.

“Sme radi, že môžeme byť súčasťou LWF nielen na úrovni proklamácie, ale aj konkrétnymi, praktickými spôsobmi. Podporou tohto projektu na Madagaskare sa môžu všetci členovia našej Cirkvi cítiť súčasťou globálnej luteránskej jednoty,” pridal.

Miestni obyvatelia čakajú, kým sa distribúcia jedla Madagaskarskej luteránskej cirkvi začne v Ihozi, Horombe synode. Foto MLC

Klimatické zmeny sa považujú za hlavný faktor dlhotrvajúceho sucha, pretože zavlažovaná krajina a mnohé rieky vysychajú v dôsledku nevhodných zrážok. Vláda apelovala na svojich partnerov, vrátane humanitárnych a mimovládnych organizácií, aby pomohli ľuďom postihnutým suchom, ktorým je Kare (v preklade madagaskarský prázdny žalúdok).

READ  Top 10 najnavštevovanejších športových udalostí v Írsku v roku 2020

MLC distribuovalo balíky potravín 660 ľuďom v najzraniteľnejších skupinách, vrátane detí mladších ako päť rokov, tehotných žien, starších ľudí, osôb so zdravotným postihnutím a mládeže s nízkou hmotnosťou a dospelých. Dostali ryžu, kukuricu, cukor, sušené mlieko a olej na varenie. Cieľom je “zachrániť zraniteľných ľudí pred možnou okamžitou smrťou a dohliadnuť na to, aby cirkev poskytovala dlhodobú podporu pri budovaní odolnosti ľudí,” uviedla Ramahatanaharisova.

Osloviť ľudí v núdzi v odľahlých oblastiach je tiež výzva. Dobrovoľníci MLC prejdú 2800 kilometrov piesku a skalnatého terénu, vrátane 3800 kilometrov, aby sa dostali k najzraniteľnejším ľuďom. Niektorí z komunity povedali: „Museli sme prejsť 25 km, aby sme sa dostali do distribučnej oblasti v Behare, na biskupskej konferencii Ambovombe.“

Ľudia sa zhromažďujú, aby získali pomoc pri suchu u psychiatra, synody Petroca.  Foto MLC

Ľudia sa zhromažďujú, aby získali pomoc pri suchu u psychiatra, synody Petroca. Foto MLC

LWF prostredníctvom svojho portfólia konsolidoval slovenské cirkevné fondy na projekty členských cirkví.

LWF / P. Mumia

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close