Luxembursko je späť, zlatko! Obnova najväčších problémov z medzinárodnej priepasti

Aj keď neexistujú žiadne titulky, nedávny cyklus medzinárodnej kvalifikácie na celom svete nám priniesol niekoľko neočakávaných zlepšení – ak viete, kde hľadať.

Pád Severného Macedónska a Írskej republiky do Luxemburska nad Nemeckom bol považovaný za najväčšie prekvapenie medzinárodnej recesie, ale stále tu bolo veľa šokujúcich výsledkov z Európy i mimo nej.

Najväčšie narušenie medzinárodného rozdielu

Úspechy

Arménsko nad Islandom (2: 0), Rumunsko (3: 2)

Rozdiel v rebríčku FIFA: 53 a 62

Napriek absencii rómskeho útočníka Henrika McDorriena nemá žiadna krajina lepšiu medzinárodnú prestávku ako Arménsko, ktoré vyhralo všetky tri kvalifikácie majstrovstiev sveta.

Po tesnom víťazstve 1: 0 nad Lichtenštajnskom mohlo na republikánsky štadión Arsenalu Wasson Circion vstúpiť 4000 fanúšikov, pretože hostil škandinávskych milovníkov Islandu.

Keďže Arménsko zvíťazilo 2: 0, upadajúci islandský tím sa nezmestil medzi hostí. Jeho ďalší zápas proti Rumunsku je jedným z najzaujímavejších stretov v medzinárodnom meradle. Pozostávalo z piatich gólov, dvoch zmien v čele, trestu a červenej karty – všetky v druhom polčase – a dvoch neskororeménskych gólov, ktoré mali domácim pomôcť rozladiť víťazstvo.

Luxemburg o Írskej republike

Rozdiel v rebríčku FIFA: 56

Írsky manažér Stephen Kenny mal zlý štart do svojej deväťzápasovej víťaznej série, ale domáci zápas s Luxemburskom mu nakoniec dal šancu na priame víťazstvo.

Útočník James Collins v prvom polčase bravúrne zachránil svoju prázdnu strelu a stane sa z neho najlepšia šanca pre hráčov. Luxembursko bolo čoraz sebavedomejšie a zápas pokračoval. Úder krídelníka Gersena Rodrigueza z diaľky v 85. minúte znamenal jeho prvé víťazstvo na pôde WCQ od roku 2008.

Sudán (2: 0) nad Juhoafrickou republikou

READ  Slovenskú vládu zvrhli po prehre o vyslovení nedôvery

Sudán a Južná Afrika sa v nedeľu postavili pred kvalifikačné kolo Afrického pohára národov s vedomím, že víťaz pôjde na turnaj. Len tri góly v piatich zápasoch majú lídri viac ako svoju váhu v sudánskom tíme, ktorý zvíťazil nad Ghanou, a táto dôvera ukázala víťazstvo 2: 0 nad Juhoafrickou republikou, napriek súperom o 56 bodov vyšším ako vo svetovom rebríčku FIFA.

Severné Macedónsko (2: 1) nad Nemeckom

Rozdiel v rebríčku FIFA: 52

S nedávnym povstaním v severnom Macedónsku a s klesajúcou podobou Nemecka nie je tento výsledok z hľadiska rebríčka taký smutný ako pred tromi alebo štyrmi rokmi. Symbolický význam tohto rozhodnutia však nemožno podceňovať. Nemecko neprehralo v kvalifikácii majstrovstiev sveta od septembra 2001, keď zvíťazilo Anglicko 5: 1 s Michaelom Owenom Hatrickom. Manažér Joachim LowMenovaný v roku 2006, vyhral 29 z predchádzajúcich 32 kvalifikácií MS a tri remízy.

Táto strana Severného Macedónska však nemá motiváciu. Senického stredopoliara Eljifa Elmasa, jedného z najsľubnejších hráčov Serie A s Neapolom, hrajú za Levante, respektíve Leeds United, stredopoliari Enis Barty a Evgen Alioski. Talianski futbalisti tiež spoznajú starnúceho Gorana Pandeyho, ktorý momentálne hrá vo svojej 20. sezóne v talianskom Janove Serie A.

Pandey strelil úvodný gól divákov pol hodiny predtým, ako v druhom polčase penaltou vyrovnal Alke Gundogan. Timo Werner zlomil zlatú príležitosť v 80. minúte, keď z šestnástky minul otvorenú bránu a o šesť minút neskôr Eljif vylúčil Elmasa Wernera z nemožného konca a Severné Macedónsko tak získalo slávne víťazstvo.

Etiópia nad Madagaskarom (4: 0)

Toto skóre je významné nielen pre rozdiel v hodnotení FIFA medzi týmito dvoma krajinami, ale aj pre mieru úspechu.

Oba tímy sú na samostatných tratiach od roku 2013, pričom Madagaskar dosiahol jedno zo svojich najnižších hodnotení za rok, zatiaľ čo Etiópia dosiahla svoj vrchol. Etiópia teraz zaostala v kvalifikačných kolách tohto veľkého Afrického pohára národov. Na Madagaskar by sa nedostalo nič iné ako víťazstvo Etiópie, ale tri góly tímu Východnej Afriky v prvom polčase zabezpečili Etiópii miesto v AFCON.

READ  YuppTV predstavuje najlepšiu primárnu streamingovú platformu SonyLIV na medzinárodných trhoch

Priťahuje

Malta vs Slovensko (2-2)

Rozdiel v rebríčku FIFA: 142

Malta získala vo svojich posledných dvoch kvalifikačných kampaniach iba štyri body, ale ostrovná krajina s niečo málo cez 500 000 je jedným z najväčších výsledkov začatia kvalifikácie na majstrovstvá sveta v sobotu. Diváci Malta postúpili proti Slovensku v priebehu 20 minút 2: 0 a body si rozdelili na štadióne Antona Maldinského v slovenskej Tranovej tesne pred dvoma gólmi Slovenska v druhom polčase.

Vložené z obrázkov kazety

Easwathini Versus. Senegal (1-1)

Rozdiel v rebríčku FIFA: 133

Eswatiniho, predtým známeho ako Svazijsko, čakala náročná úloha dostať sa do Senegalu na finále kvalifikácie afganskej skupiny I. Senegal skončil na 20. mieste na svete, čo je najviac zo všetkých afrických tímov, a v opačnom zápase zvíťazil nad Eswatini 4: 1. Eswatini sa ujal vedenia 1: 0 po góle z piatej minúty pred remízou v šiestej minúte času zranenia Crystal Palace Cioquatte.

Proti Montserratu. Antigua a Barbuda (2-2) a Salvádor (1-1)

Rozdiel v rebríčku FIFA: 56 a 107

Na ostrove Montserrat žije iba 5 900 obyvateľov a do svetového rebríčka FIFA sa dostáva na 183, ale najmenšia krajina v Západnej Indii dokázala zlikvidovať najefektívnejšiu opozíciu.

Väčšina tímu Montserrat hrá v Anglicku neligový futbal a kvalifikuje sa prostredníctvom rodičov alebo starých rodičov narodených na ostrove. Hviezdny útočník Nottingham Forest Lyle Taylor strelil všetky tri góly Medzinárodného pohára, čím oživil svoj sen kvalifikovať sa na majstrovstvá sveta.

Lotyšsko vs Turecko (3-3)

Rozdiel v rebríčku FIFA: 104

Turecko otvorilo WCQ 4: 2 proti Holandsku a potom smerovalo na sever do Nórska Erlinga Hollanda 3: 0. Po dvoch rozhodujúcich výhrach by bol domáci zápas s Lotyšskom ideálnou príležitosťou pre Turecko, aby využil tri bránky. Lenže nepríjemní Lotyši mali iné predstavy. Turecko malo dva dôveryhodné vedenia – najskôr 2: 0 a potom 3: 1 – ale Lotyšsko sa naďalej trápilo a dalo dva góly z druhej polovice, ktoré ukončili dokonalý úvod Turecka nad jeho kontrolou.