Ekonomika

Maďarská vláda obnoví kostoly na Slovensku bez slovenského povolenia – EURACTIV.com

Hoci vláda SR nie je zapojená do projektu, maďarská vláda Victora Orbana pošle Slovensku 4 milióny eur na rekonštrukciu kostolov. Motívy Maďarska objavili v médiách ministerstvá kultúry a zahraničných vecí.

Maďarská podpora bude smerovať najmä do obcí s maďarskou väčšinou. Celkovo maďarská vláda zrekonštruuje 101 kostolov v 96 obciach, mestečkách a mestách. Projekt sa týka nielen Slovenska, ale aj ďalších susedných krajín. Celková hodnota podpory je približne 73 miliónov eur, z čoho sa prerobí asi 1400 kostolov.

Nejde o prvý prípad, keď maďarský vládny projekt posiela podporu na Slovensko bez povolenia Bratislavy. Najnovšie má Maďarsko v úmysle zriadiť fond na nákup ornej pôdy na Slovensku a v ďalších susedných krajinách. Slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok tento krok ostro kritizoval a stretol sa s maďarským ministrom zahraničia Petrom Sigardom. Po stretnutí maďarská vláda plán prehodnotila a odstúpila.

„Maďarsko sme požiadali, aby svoje vládne plány rozšírilo aj na Slovensko alebo ich realizovalo na našom území až po vzájomnej dohode,“ povedal Korčok po stretnutí so Szijjártóom.

Katolícka cirkev na rozdiel od slovenskej vlády privítala podporu a trvala na tom, že Slovensko nepodporuje slovenské komunity v iných stredoeurópskych krajinách tak, ako Maďarsko.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk)

READ  Teraz si môžete objednať Škodu Octavia RS. Cena nie je stanovená. RS iV je drahší

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close