Ekonomika

Maďarské reálne mzdy sú najnižšie spomedzi krajín Vyšehradskej štvorky

Reálne mzdy v Česku tento rok pre vysokú infláciu klesnú o 8,3 percenta. Podľa štúdie pražskej investičnej spoločnosti Cyrrus sa zo štyroch krajín Vyšehradskej štvorky očakáva najväčší pokles reálnych miezd u Čechov vysoko nad priemerom EÚ.

Ako je tam uvedené Analýza, pokles reálnych miezd v Českej republike bude v tomto roku vyšší ako v ostatných krajinách Vyšehradskej štvorky a v EÚ o 2,3 percenta. Reálne mzdy by mali v Poľsku klesnúť o 2,3 percenta, na Slovensku o 1,1 percenta a v Maďarsku o 0,3 percenta.

V budúcom roku sa očakáva rast reálnych miezd v EÚ o 0,6 percenta. Podobný nárast sa očakáva aj v Poľsku. Na Slovensku sa očakáva rast reálnych miezd na úrovni 0,7 percenta

V Maďarsku sa očakáva rast o výnimočných 2,3 percenta.

Cyrus predpovedá na budúci rok len v Českej republike pokles o 0,1 percenta. Pokles reálnych miezd v ČR však bude podľa Cyrusovej analýzy dočasný a čoskoro sa očakáva ich opätovné zvýšenie.

Iná štúdia ukazuje, že Česká republika má v súčasnosti najvyššiu priemernú mesačnú mzdu zo štyroch krajín Vyšehradskej štvorky. Podľa medzinárodnej finančnej poradenskej spoločnosti Mazars je v súčasnosti priemerná mesačná mzda v Českej republike 1 533 eur v porovnaní s 1 349 eurami v Maďarsku, 1 301 eurami v Poľsku a 1 185 eurami na Slovensku.

Súvisiaci článok

Maďarská ekonomika posilňuje uprostred vojny a sankcií

Maďarská ekonomika posilňuje uprostred vojny a sankcií

Napriek neistému a krízou zmietanému ekonomickému prostrediu sa maďarskej ekonomike darí lepšie, ako sa očakávalo.Pokračovať v čítaní

V auguste to bolo nahlásené Podľa maďarského centrálneho štatistického úradu dosiahol priemerný hrubý zárobok zamestnancov na plný úväzok 497 200 HUF (1 207 eur) alebo 507 000 HUF (1 231 eur) bez zamestnancov vo verejnom sektore a priemerný čistý zárobok po odpočítaní benefitov dosiahol 342 9830 HUF. (EUR).

Rast priemerných miezd v Maďarsku bol spôsobený najmä minimálnou mzdou a garantovanou minimálnou mzdou, ako aj už plánovaným a dodatočným zvýšením miezd.

Avšak, v lete, júl maloobchodné údaje ukázal Domácnosti sa začínajú prispôsobovať napätému ekonomickému prostrediu a spotreba v treťom štvrťroku nebola takou brzdou ekonomického rastu ako v prvej polovici roka. Hoci maďarské domácnosti zatiaľ výrazne neznížili spotrebu potravín, siahajú po lacnejších veciach do skrine.

READ  Prichádza nový Volkswagen Golf Variant. Hneď tiež ako Alltrack

Odporúčaná fotografia cez Pexels

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close