Hlavné správy

Maďarsko a Poľsko sa javia ako krajiny, ktoré sa pripravujú na život po EÚ, hovorí Jonathan Saxty Expresný komentár | Komentujte

V posledných týždňoch sme videli nápisy na stene EÚ v súčasnej podobe, keď sa kultúrna železná opona oddeľujúca liberálny Západ od konzervatívneho Východu rozširovala a rozširovala. Dva príklady sú Maďarsko a Poľsko – kolektívny tŕň v oku pokrokového Bruselu – pripravujúce sa na život po EÚ.

Po prvé, Poľsko smelo požiadalo Nemecko o reparácie za svetovú vojnu vo výške viac ako 1 bilióna eur. Ako sa dalo predpokladať, Berlín povedal Varšave, aby urobila skok, ale Poľsko urobilo niečo, o čom vedelo, že to naštve Nemecko, ale získalo si srdcia a mysle.

Šéf poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť Jaroslaw Kaczynski vyhlásil, že „západná Európa je nám kultúrne cudzia“, pričom EÚ označil za kultúrne cudzí projekt, ktorý je „svätou povinnosťou“ poľských politikov.

Po druhé, Maďarsko sprísnilo svoje relatívne liberálne zákony o potratoch, čím sa krajina dostala do súladu s Poľskom. Teraz nový výnos vyžaduje, aby maďarské ženy, ktoré žiadajú o potrat, pred zákrokom počúvali „tlkot srdca plodu“.

Maďarsko – ako väčšina krajín strednej a východnej Európy – sa po komunizme prekresťančilo a premiér Viktor Orbán dohliadal na ústavu s odkazmi na Boha a kresťanstvo.

Jeho vláda dotuje rodičovstvo a v tej istej ústave zakotvuje, že „život plodu má byť chránený pred oplodnením“. Od roku 2010 sa v Maďarsku zdvojnásobili sobáše, počet potratov sa znížil na polovicu, pôrodnosť stúpla o štvrtinu a rozvody sú rekordne nízke.

Dekrét by mohol spôsobiť ešte väčšiu roztržku medzi Bruselom a Budapešťou, spájajúc menovú emisiu so zjavným dodržiavaním zásad právneho štátu EÚ. Pre Maďarsko a Poľsko je to však všetko len jemne zastretý pokus podkopať konzervatívne hodnoty strednej a východnej Európy.

Skutočnosť, že iné členské štáty EÚ, ktoré majú problémy s korupciou, nepodliehajú takejto kontrole, podnietila maďarsko-poľské sťažnosti, zatiaľ čo Poľsko tvrdí, že v Španielsku je justičný volebný systém a sudcovia menovaní rovnakým spôsobom ako v Poľsku, ale Brusel nie. nastoliť problémy.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki v rozhovore pre nemecký denník Der Spiegel obvinil EÚ, že teraz konšpiruje proti jeho krajine.

Dôležité je, že Morawiecki hovoril o tom, že Poľsko vytvorí spoločnú blízkovýchodnú európsku politiku s Bulharskom a Rumunskom vo Vyšehradskej skupine.

Svoju krajinu opísal ako „motor rastu v Európe“, ktorý odráža „skúsenosti a záujmy krajín, ktoré zažili komunizmus“, povedal premiér, že vidí „základ spolupráce“ s Maďarskom napriek minulým nezhodám v otázke Ruska.

Keď Morawiecki hovoril o „oblastiach ideológie, ktoré vytvárajú obrovské napätie“, povedal, že „národné štáty si musia zachovať svoju moc“ v rámci EÚ.

Pripravuje však Vyšehradská skupina pôdu pre nové stretnutie v strednej a východnej Európe pri rozširovaní spolupráce s Bulharskom a Rumunskom?

Údaje naznačujú jasnú kultúrnu priepasť v celej Európe s progresívnou politikou v oblasti prisťahovalectva, manželstiev osôb rovnakého pohlavia a potratov v západnej Európe a konzervatívnejším prístupom v strednej a východnej Európe, vrátane krajín mimo EÚ, ako je Rusko. Srbsko a Ukrajina.

Je zaujímavé sledovať, do akej miery sa Maďarsko a Poľsko vzdali upokojovania západnej Európy najnovším dekrétom Maďarska o poľskom nároku na vojnové reparácie.

Keďže toxický vzťah EÚ pozostáva z dvoch strán s nekompromisnými hodnotami a čoraz nezmieriteľnejšími presvedčeniami, možno nastal čas, aby si východné krajiny mimo eurozóny urobili svoje veci, kým mnohé v západnej Európe budú rád vidím ústup. Medzi nimi.

Vyšehradská politika rozšírenia by mohla byť začiatkom niečoho väčšieho.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close