Hlavné správy

Maďarsko a Slovensko majú dostať rok navyše pred ruským ropným embargom – Politico

Podľa návrhu komisie, ktorý videla POLITICO, Európska komisia navrhuje umožniť Maďarsku a Slovensku pozastaviť dovoz ruskej ropy do konca roku 2023.

Predsedníčka komisie Ursula von der Leyenová v stredu odporučila embargo EÚ na ruskú ropu v rámci najnovšieho súboru sankcií voči Moskve v súvislosti s vojnou na Ukrajine, zdôraznila však, že sa to musí urobiť „riadne“. Komisia navrhuje postupné zastavenie dodávok ruskej ropy a rafinovaných produktov do konca roka do šiestich mesiacov.

Komisia už krajinám EÚ signalizovala, že pre Maďarsko a Slovensko budú prijaté určité dočasné opatrenia, keďže tieto dve krajiny sa vo veľkej miere spoliehajú na ruskú ropu a ťažkosti, ktorým čelia pri hľadaní alternatívnych dodávok. V posledných týždňoch sa Maďarsko ukázalo ako jedna z najväčších prekážok pre ďalší postup so sankciami na ruský energetický sektor.

Podľa dokumentu „príslušné orgány v Maďarsku a na Slovensku môžu povoliť plnenie zmlúv do 31. decembra 2023.“ Nový balík sankcií bol dokončený pred nadobudnutím účinnosti, čiže „poddohody potrebné na plnenie takýchto dohôd“.

Maďarsko a Slovensko musia oznámiť Komisii všetky plány na využitie výnimky a stanoviť podmienky prebiehajúcich dohôd o rope.

O pláne Komisie budú v najbližších dňoch rokovať krajiny EÚ. Niektorí veľvyslanci EÚ už naznačili, že by chceli obe fázy skrátiť na obdobie výnimky pre Maďarsko a Slovensko.

READ  Žena rokuje o ďalších vakcínach Pfizer pre Slovensko. Ľubica Karvašová

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close