Hlavné správy

Maďarsko dostáva z Ruska vývoz jadrového paliva letecky

Pochopte dopad ukrajinského konfliktu z prierezovej perspektívy Zhrnutie správy GlobalData: Konflikt na Ukrajine


Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu Maďarsko dostalo prvú zásielku jadrového paliva letecky z Ruska pre svoju skriňovú jadrovú elektráreň, čo znemožňuje posielanie paliva po železnici.

Maďarský minister zahraničných vecí Peter Sigsardo oznámil zásielku vo videu na Facebooku z belgického Bruselu.

Szijjártó povedal: „Vždy prichádzalo palivo z Ruska vlakom cez Ukrajinu (do pokladne). Žiaľ, už to nie je možné, takže sme museli nájsť alternatívnu cestu pre lodnú dopravu.

Na rozdiel od mnohých európskych krajín Maďarsko odmietlo uvaliť akékoľvek sankcie na ruskú ropu a plyn.

Podľa ReutersKrajina uviedla, že povolenie energie Rusku by znamenalo „červenú čiaru“ pre jeho jadrové aktivity.

Szijjarto dodal: „Máme červenú čiaru: všetky činnosti súvisiace s využívaním jadrovej energie by mali byť vyňaté zo sankcií, ako aj letecká preprava jadrového paliva.“

Po ich schválení sa vývoz jadrového paliva do Maďarska cez vzdušný priestor Bieloruska, Poľska a Slovenska dostal pod drobnohľad, keďže jadrová energia nebola súčasťou sankcií uvalených EÚ.

Xinhua Po dodávke je prevádzka elektrárne na dlhší čas vyriešená, „aby sme mohli garantovať bezpečnosť dodávok energie pre Maďarsko aj v budúcnosti,“ povedal Szijjarto.

Maďarsko plánuje do skriňovej jadrovej elektrárne s výkonom 2 GW pridať dva reaktory VVER. Každý reaktor bude vyrobený Ruskom a bude mať kapacitu 1,2 GW.

Projekt bol zadaný v roku 2014 ruskej jadrovej spoločnosti Rosatom bez výberového konania, no meškal.

Maďarský premiér Viktor Orbán po svojom znovuzvolení 3. apríla povedal, že Maďarsko chce posilniť svoje spojenectvo so Západom, s jeho budúcnosťou v EÚ a NATO.

Napriek tomu povedal, že Maďarsko je ochotné platiť za ruský plyn v rubľoch. Tento postoj je odlišný od postoja Európskej únie v opozícii voči ruskému dopytu po rubli.

READ  FIFA World Cup 2022 - European Qualification - Cyprus vs Slovakia Preview and Predpoveď
Súvisiace spoločnosti

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close