Hlavné správy

Maďarsko, Rumunsko a Slovensko: Predpoveď vĺn horúčav pre Maďarsko, Rumunsko a Slovensko do 2. júla / aktualizácia 1

Udalosť

Predpovedné modely naznačujú, že vlna horúčav potrvá minimálne do 2. júla v Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku.

Maďarský meteorologický úrad vydal k 29. júnu výstrahy pred červenými horúčavami (trojstupňové prekročenie rýchlosti) pre okresy Bex a Sichonkrad-Sanad. Priemerná denná teplota v týchto oblastiach sa očakáva nad 29 °C (84 °F). Oranžové varovania pred horúčavami boli vydané pre väčšinu častí krajiny, s výnimkou okresov Vaz a Jala, kde boli vydané žlté varovania pred horúčavami. Denné priemerné teploty nad 27 C (81 F) a 25 C (77 F) sa očakávajú v oranžových a žltých výstražných oblastiach. Červená výstraha sa 30. júna rozšíri o okresy Hajj-Bihar a Jas-Nagikun-Solnok.

Rímsky národný meteorologický úrad vydal oranžové varovania pred horúčavami (trojstupňové stredné) od 29. júna do 1. júla v častiach západného, ​​severozápadného a stredného Rumunska. Žlté varovanie pred horúčavami bolo vydané pre ostatné časti krajiny. Tento moment. Maximálna teplota v žltých výstražných oblastiach je 33-37 C (91-97 F) a v oranžových výstražných oblastiach 37-38 C (97-100 F).

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMU) vydal 29. júna oranžové výstrahy pred horúčavami na väčšine územia východného, ​​južného a západného Slovenska (trojstupňové stredné) a žlté výstrahy v ostatných častiach krajiny. V niektorých častiach južného a východného Slovenska platí od 30. júna do 1. júla červená výstraha, v iných častiach krajiny platí oranžová a žltá výstraha. Očakáva sa, že teploty budú 33-34 C (91-93 F) v žltých výstražných oblastiach, 35-37 C (95-97 F) v oranžových výstražných oblastiach a 38 C (100 F) alebo vyššie v červených výstražných oblastiach. . .

Keď sa poveternostné podmienky v najbližších dňoch zmenia, orgány vydajú nové upozornenia alebo aktualizujú/opravia existujúce návrhy.

Nebezpečné podmienky
Represívne horúčavy a sucho môžu vytvoriť podmienky vedúce k rozvoju požiarov počas dlhšieho obdobia. Vlny horúčav predstavujú hrozbu pre zraniteľné skupiny – starších ľudí, deti, tehotné ženy a osoby s respiračnými chorobami – u ktorých je väčšia pravdepodobnosť vzniku úpalu alebo vyčerpania z tepla, keď sú vystavení dlhodobému vystaveniu vysokým teplotám. Tieto zdravotné riziká sa môžu rozšíriť na relatívne zdravých jedincov počas významných udalostí vĺn horúčav. Okrem toho, že vysoké teploty výrazne ovplyvňujú športovcov a tých, ktorí pracujú vonku, môžu spôsobiť problémy ľuďom, ktorí využívajú hromadnú dopravu. Nedostatok klimatizácie a preťaženie počas dopravnej špičky môže spôsobiť, že niektorí cestujúci budú hospitalizovaní pre dehydratáciu.

READ  EÚ a USA vyzývajú na rýchlu politickú transformáciu vo Venezuele

Doprava a služby
Extrémne teploty môžu narušiť železničné trate a nútiť osobné a nákladné vlaky jazdiť nízkou rýchlosťou. Možné je aj poškodenie povrchu vozovky a prehriate vozidlá môžu zhoršiť dopravné problémy v mestských oblastiach, kde sú už teraz problémom zápchy. Prerušenia komerčnej kamiónovej dopravy môžu nastať, pretože príliš vysoká teplota vytvára príliš veľký tlak na motory, takže prasknutie pneumatík je bežnejšie. Na regionálnych letiskách nie sú možné veľké prerušenia leteckej dopravy, ale sú možné všeobecné prerušenia leteckej dopravy a niektorí leteckí dopravcovia môžu znížiť náklad. Vyššie teploty môžu viesť k zvýšenému dopytu po elektrickej energii, čo môže spôsobiť lokálne zhnednutie alebo stmavnutie, čo môže zhoršiť nebezpečné podmienky, keď nie je možná klimatizácia.

Poradenstvo

Sledujte miestne médiá, aby ste dostali správy o počasí a súvisiace rady. Počas horúčav sa čo najviac zdržiavajte vo vnútri s klimatizáciou. Ak sú potrebné vonkajšie aktivity, často relaxujte v tienistých oblastiach; Vyhnite sa aktivite počas najteplejšej časti dňa. Buďte dobre hydratovaní pitím veľkého množstva tekutín. Vyhnite sa alkoholickým nápojom; Pite balenú alebo prevarenú vodu. Noste voľné oblečenie svetlej farby. Bavlnené látky chladia viac ako syntetické materiály. Ak sa objavia príznaky vyčerpania z tepla alebo úpalu, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Ak na dlhší čas vypadne napájanie, nabite zariadenia napájané z batérie.

zdrojov

MeteoAlarm
Maďarská meteorologická služba
Rímska národná meteorologická správa
Slovenský výskumný ústav vodného hospodárstva (SHMU)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close